الگوریتم هایی که ظاهراً اجاره کنندگان سیاه پوست را مجازات می کنند. دولت ایالات متحده در حال تماشا است


دو سال پیش، مری لوئیس درخواستی برای اجاره آپارتمان در گرانادا هایلندز در مالدن، ماساچوست ارائه کرد. او دوست داشت که واحد دو حمام کامل داشت و یک است، در محل وجود داشت. اما صاحبخانه به دلیل امتیازی که توسط یک الگوریتم غربالگری مستاجر ساخته شده توسط SafeRent به او اختصاص داده شده بود، از دریافت آپارتمان خودداری کرد.

لوئیس با ارجاعاتی برای اثبات 16 سال پرداخت به موقع اجاره بها پاسخ داد که فایده ای نداشت. در عوض او یک آپارتمان متفاوت گرفت که در منطقه ای با نرخ جرم و جنایت بالاتر، ماهیانه 200 دلار بیشتر هزینه داشت. اما یک اقدام ک،ی توسط لوئیس و دیگران ثبت شده است در ماه مه گذشته استدلال می‌کند که امتیازات SafeRent تا حدی بر اساس اطلاعات موجود در یک گزارش اعتباری، تبعیض علیه اجاره‌کنندگان سیاه‌پوست و اسپ،ایی تبار است که نقض قو،ن است. قانون مسکن عادلانه. این قانون پیشگامانه تبعیض بر اساس نژاد، معلولیت، مذهب یا منشاء ملی را ممنوع می کند و در سال 1968 یک هفته پس از ترور مارتین لوتر کینگ جونیور توسط کنگره به تصویب رسید.

این پرونده هنوز در حال بررسی است، اما و، دادگستری ایالات متحده هفته گذشته از یک گزارش مختصر در دادگاه برای ارسال هشدار به مالکان و سازندگان الگوریتم های غربالگری مستاجر استفاده کرد. SafeRent استدلال کرده بود که الگوریتم‌های مورد استفاده برای غربالگری مستاجران مشمول قانون مسکن منصفانه نیستند، زیرا امتیازات آن فقط به صاحبخانه‌ها توصیه می‌کند و تصمیم‌گیری نمی‌کنند. گزارش و، دادگستری که به طور مش، با و، مسکن و شهرسازی تسلیم شده است، این ادعا را رد می کند و می گوید که این قانون و رویه قضایی مرتبط هیچ ابهامی باقی نمی گذارد.

کریستن کلارک، رئیس بخش حقوق مدنی و، دادگستری، گفت: «ارائه‌دهندگان مسکن و شرکت‌های غربالگری مستاجران که از الگوریتم‌ها و داده‌ها برای غربالگری مستاجران استفاده می‌کنند، زم، که شیوه‌های آنها به طور نامتن،ی افراد رنگین پوست را به فرصت‌های مسکن منصفانه منع می‌کند، از مسئولیت مبرا نیستند». بی،ه.

مانند بسیاری از حوزه‌های تجاری و ،تی، الگوریتم‌هایی که به افراد امتیاز می‌دهند در صنعت مسکن رایج‌تر شده‌اند. اما اگرچه ادعا می شود که کارایی را بهبود می بخشد یا “مستاجران بهتر” را شناسایی می کند، همانطور که مطالب بازاریابی SafeRent نشان می دهد، الگوریتم های غربالگری مستاجر می توانند به پایدار تاریخی تبعیض مسکن، علیرغم چندین دهه قانون حقوق مدنی. یک 2021 مطالعه توسط دفتر ملی تحقیقات اقتصادی ایالات متحده که از ربات‌هایی با استفاده از نام‌های مرتبط با گروه‌های مختلف برای اعمال بیش از 8000 مالک استفاده می‌،د، تبعیض قابل توجهی را علیه اجاره‌کنندگان رنگین‌پوست و به‌ویژه آمریکایی‌های آفریقایی تبار مشاهده ،د.

میشل گیلمن، استاد حقوق در دانشگاه بالتیمور و مدنی سابق می‌گوید: «این مایه آرامش است که این موضوع جدی گرفته می‌شود – این درک وجود دارد که الگوریتم‌ها ذاتاً خنثی یا عینی نیستند و سزاوار همان سطح بررسی دقیق تصمیم‌گیرندگان انس، هستند. وکیل حقوق در و، دادگستری “فقط این واقعیت که و، دادگستری در این زمینه مشارکت دارد، به نظر من یک حرکت بزرگ است.”

آ تحقیق 2020 توسط The Markup و Propublica دریافتند که الگوریتم‌های غربالگری مستاجر اغلب با موانعی مانند هویت اشتباه مواجه می‌شوند، به ویژه برای افراد رنگین‌پوست با نام‌های خانوادگی رایج. ارزیابی Propublica از الگوریتم‌های انجام شده توسط شرکت RealPage مستقر در تگزاس در سال گذشته نشان داد که می‌تواند افزایش اجاره بها.


منبع: https://www.wired.com/story/algorithms-allegedly-penalized-black-renters-the-us-government-is-wat،g/