بتن چیست ؟ اجزا، انواع و کاربردها به زبان ساده فرادرس مجله‌

بتن چیست ؟ اجزا، انواع و کاربردها به زبان ساده فرادرس مجله‌

سد، سازه‌ای است که برای ذخیره آب و تولید برق مورد استفاده قالب بتن قرار می‌گیرد. به همین دلیل، استحکام بالای بتن برای این شرایط بسیار مناسب خواهد بود. «خاکستر بادی» به عنوان یک افزودنی معدنی در ترکیب بتن مورد استفاده قرار می‌گیرد. نوع C خاکستر بادی مقدار زیادی کلسیم و خواصی مشابه با سیمان و پوزولان دارد. از طرف دیگر، نوع F خاکستر بادی دارای کلسیم کمتری بوده و خواص آن تنها مشابه با پوزولان است.

  • پارتیشن ها یا همان دیوارهای جداکننده می توانند بتنی باشند و شخصیت منزل شما را به کلی تغییر دهند.
  • تنها ویژگی مهم بتن‌های سبک، رسانایی حرارتی بسیار پایین آن‌ها نسبت به دیگر انواع بتن‌ها (ضریب انتقال 0.3 نسبت به ضریب انتقال 10 تا 12) است.
  • به‌این‌ترتیب مقاومت بتن در برابر نیروهای فشاری افزایش پیدا می‌کند.

بتن آماده با ارزش ترین ماده ساختمانی است که در کارخانه سیمان توسط دستگاههای پیشرفته ای با نام بچینگ بر اساس مشخصات استاندارد مورد نیاز تولید می شود. ترکیبات بتن آماده به نسبت مورد نظر در کارخانه با هم مخلوط می شوند و سپس، بتن مخلوط آماده از طریق کامیون های میکسر بتن به محل کار منتقل می شود. سیمان پرتلند رایج ترین سیمانی است که در ساخت بتن آماده استفاده می شود.

مقاومت فشاری بتن در مقایسه با فولاد کم است (نسبت آن حدود ۱ به ۱۰ است) در نتیجه مقاطع ستون در ساختمان های مرتفع بزرگ می شود. بتن عموما به صورت ساده و بدون مسلح کردن در صنعت امروزی کاربرد گسترده‌ای ندارد. بتن به دلیل مواد موجود در ساختار خود توانایی بالایی در تحمل ضربه نداشته و همین امر باعث شده است که از آن فقط در کاربردهای عمومی و غیر حیاتی استفاده شود. اما بر خلاف بتن ساده، حالت مسلح و یا از پیش تنیده آن، بسیار پرکاربرد بوده که در ادامه به توضیح آن می‌پردازیم. بتن سبک به عنوان یکی از مصالح نوین تولید شده در سال‌های اخیر دارای قابلیت‌ها و ویژگی‌هایی است که توانسته نظر بسیاری از مهندسین را به خود جلب نماید. در روش کفی یا اسفنجی از طریق اضافه نمودن مواد شیمیایی هوازا یا کف‌ساز، حباب‌هایی را درون بتن ایجاد می‌کنند که همین امر موجب کاهش وزن آن می‌شود.

در این وضعیت، بخش بالایی تیر تحت فشار و بخش پایینی تحت کشش قرار می‌گیرد. ایجاد ترک در تیرهای متشکل از بتن معمولی می‌تواند باعث رخ دادن شکست ناگهانی شود. این نوع بتن درواقع ساده‌ترین و درعین‌حال پرکاربردترین نوع بتن آماده است که از مواد ساده و اصلی بتن ساخته می‌شود.

محصولات مرتبط

در برخی از موارد، سطوح سازه های بتنی با حفره همراه می شوند. این حفره ها علاوه بر افزاش احتمال ترک خوردگی بتن، ظاهر سازه را نیز خراب می کنند. در این موارد، سطوح آسیب دیده یا متخلخل با استفاده از بتن های مخصوص ترمیم می شوند. پل‌های با دهانه‌های بزرگ که به دلیل طولانی بودن خط انتقال بتن اجرای آنها با بتن معمولی امکان پذیر نیست و در ضمن استفاده از بتن معمولی موجب قطورتر شدن اندازه پایه ها و نازیبایی سازه می‌گردد. سازه‌های بتنی معماری- هنری که نیاز به ظرافت خاصی با میلگردگذاری فشرده دارند.

استفاه از افزودنی ها در بتن چه مزایایی دارد؟

همچنین لازم است دمای بتن را در طی فرآیند عمل آوری آن کنترل کرد. کشف سیمان، همان چیزی است که ماهیت آنچه اکنون بتن می‌نامیم را تغییر داده است! دگردیسی یا تغییر شکل در ماده‌ای که براساس آن تمدن‌ها شکل گرفتند، همان چیزی است که اولین بار رومی‌ها را در اوایل قرن اول مجذوب خود کرد.

در صورت استفاده از دانه بندی هایی که منجر به ساخته شدن بتن‌ کم سیمان می‌شود، اگر مخلوط خیلی خشک باشد نوع اول جدایی دانه‌ها پدید می‌آید. دلیل اولیه جدایی را با انتخاب دانه‌ بندی مناسب و دقت در حمل مخلوط می‌توان کنترل کرد. در این نوع از بتن‌‌، آرماتورها پیش از بارگذاری، کشیده می‌شوند، این کار سبب قوی‌تر شدن مقطع جهت تحمل نیروهای کششی می‌شود. به دلیل وجود خلل و فرج زیاد در این بتن، آب به آسانی از آن عبور می‌کند. نوعی بتن‌ است که نیازی به لرزاندن نداشته و به آسانی در قالب با وزن خود، جاری می‌شود.

همچنین رانسام ( E. L . Ransome ) در دهه ۱۸۷۰ در شهر سانفرانسیسکو از بتن مسلح استفاده نمود. وی در سال ۱۸۸۴ استفاده از میلگردهای آجدار را به منظور چسبندگی بهتر میلگرد با بتن به نام خود ثبت نمود. وی در طی سال های ۱۸۹۱-۱۸۸۹ ساختمان موزه دو طبقه ای را از بتن مسلح ساخت.

معمولا سنگ‌دانه‌ها حدود سه‌چهارم از وزن بتن را تشکیل می‌دهند و اغلب برای تغییر خواص بتن به آن افزودنی‌هایی را به‌صورت مایع یا پودر اضافه می‌کنند. بتن ها از ترکیب خمیر سیمانی با سنگدانه های ریز و درشت تشکیل می شوند که بسته به نوع ساخت و ساز اندازه سنگدانه ها می تواند متفاوت باشد. ذراتی که روی الک ۴.۷۵ میلی متر بمانند، ماسه و ذراتی که از این الک رد شوند، شن نامیده می شوند. خمیر سیمانی نیز که همان ترکیب آب و سیمان است، باید با نسبت مناسبی با سنگدانه ها مخلوط شود تا سازه ما مقاومت مورد انتظار را داشته باشد.

عدم شکل‌پذیری؛ این ویژگی به عنوان یکی از معایب مهم در طراحی سازه‌های مقاوم در برابر زلزله محسوب می‌شود. کارایی بالا برای استفاده در شکل و اندازه‌های مختلف؛ امکان استفاده چندباره از قالب‌ها در کارهای مشابه دیگر، هزینه‌ها را کاهش می‌دهد. در رابطه با تکنولوژی بتن و اختلاط آن فیلم آموزشی مفصلی در مجموعه فرادرس تهیه شده است که می‌تواند در فراگیری این مبحث به شما کمک کند. کارایی و عملکرد بتن تازه و همچنین میزان اسلامپ آن بسیار بهتر و کارامدتر از بتن بازیافتی می باشد.