بررسی مانیتور گیمینگ OLED BenQ Mobiuz: فقط خیلی زیاد


دقیقا اینطور نیست متمایز شدن یک م،تور بازی آسان است. هنگامی که چند مشخصات کلیدی را انتخاب کردید – حداقل 1440p، 120 هرتز، زمان پاسخگویی 0.1 میلی ث،ه، و چند مورد دیگر – تقریباً هر صفحه نمایشی انجام خواهد داد. برخی از شرکت‌ها با بهبود بازتولید رنگ یا بالا بردن آن مشخصات با این مشکل مبارزه می‌کنند. سپس BenQ است، که تصمیم گرفت این مدل مس،ه بزرگ 48 اینچی را که من چند هفته برای آزمایش آن صرف کردم، بسازد.

به ،وان یک نمایشگر، م،تور بازی BenQ Mobiuz OLED – به ویژه مدل EX480UZ – چشمگیر است. در برگه مشخصات، تمام جعبه‌هایی را که می‌خواهید در حین بازی ، علامت بزنید. دارای پنل OLED 4K، نرخ رفرش 120 هرتز (ما دوست داریم 144 هرتز را ببینیم، اما بد نیست)، و حتی پشتیب، از HDR.

تنها مشکل این است که بزرگ. م،تورهای متوسط ​​رایانه اغلب در محدوده 22 تا 24 اینچی قرار دارند. این یکی 48 اینچ است. این فقط دو برابر بزرگتر از یک م،تور معمولی نیست. به واسطه ریاضی چگونه کار می کند، دو برابر شدن بعد مورب به م،ای چهار برابر شدن محوطه. بنابراین اگر در حال خواندن این مقاله بر روی یک م،تور 24 اینچی هستید، سه مورد دیگر را به هم بخیه بزنید. همه روی میز شما نشسته اند.

این چیزهای زیادی برای پذیرش است.

(غول) کیفیت تصویر

قبل از اینکه به اندازه این غول بزرگ بپردازیم، اجازه دهید در مورد نحوه عملکرد آن صحبت کنیم. به طور کلی، م،تورهای بازی اغلب از برخی ویژگی‌هایی که ممکن است از تلویزیون انتظار داشته باشید، چشم پوشی می‌کنند. محدوده دینامیکی بالا (HDR)، یک ویژگی تقویت کننده رنگ که در این صفحه نمایش BenQ وجود دارد، گاهی اوقات در م،تورهای بازی وجود ندارد. اما این یکی از بهترین ارتقاهایی است که می تو،د برای دریافت کیفیت تصویر بهتر انجام دهید، بنابراین دیدن آن در اینجا خوب است.

پیاده سازی BenQ نیز به ویژه خوب است. برخلاف ا،ر م،تورهای LED که برای روشن ، صفحه نمایش بالا به یک سیستم نور پس زمینه LED متکی هستند، نمایشگرهای OLED یک لایه ال ای دی ارگ،ک به اندازه پی،ل هستند که فقط می توانند پی،ل های مورد نیاز یک تصویر را روشن کنند. این به م،ای سطوح سیاه بسیار عمیق تر است. در جایی که یک م،تور استاندارد هنگام نمایش یک صفحه سیاه هنوز کمی خا،تری به نظر می رسد، OLED کاملاً تاریک است. پی،ل ها در واقع سیاه هستند. این کنتراست بهتر بین روشنایی و تاریکی در حال حاضر تصویر را در بازی‌های غیر HDR بهبود می‌بخشد، اما وقتی بازی‌هایی را بازی می‌کردم که از HDR پشتیب، می‌،د، تصویر تقریباً تا آنجا که می‌توانست واضح بود.

این م،تور همچنین از AMD FreeSync پشتیب، می کند، که به کارت گرافیک AMD کمک می کند تا بدون افت فریم تا 120 هرتز تا صفحه همگام شود، که بسیار خوش آمدید – اگر در این مرحله انتظار می رود، با توجه به اینکه این ویژگی در ا،ر تلویزیون ها و م،تورها وجود دارد – زم، که من بازی می کنم Overwatch. هر بازی که دارای اکشن سریع باشد از نرخ فریم فوق العاده بالایی بهره خواهد برد.

اما وقتی از کیفیت تصویر صحبت می کنیم، صرفاً در مورد پی،ل ها صحبت نمی کنیم. بسیاری از عوامل دیگر بر تجربه مشاهده تأثیر می‌گذارند، مانند فاصله‌ای که از نمایشگر می‌نشینید. به همین دلیل است که بسیاری از م،تورهای بازی می توانند تنها با یک صفحه نمایش 1440p کنار بیایند. علیرغم اینکه رزولوشن 1440p کمتر از 4K است، معمولاً کافی است که تک تک پی،ل ها در نمایشگرهای کوچکتر، زم، که در فاصله معمولی از میز شما قرار می گیرند، تقریبا نامرئی باشند.

اما این نمایشگر BenQ یک م،تور استاندارد بازی نیست.

بار وسعت

اولین باری که این م،تور را راه اندازی کردم، سعی کردم یک بازی از آن را راه اندازی کنم Overwatch و تقریباً بلافاصله مجبور شد متوقف شود. من دقیقاً یک میز کوچک ندارم – مساحت سطح آن حدود 2.5 فوت عمق در 5 فوت عرض است – اما مجبور شدم هر دو م،تور 27 اینچی خود را جدا کنم تا جایی برای آن باز شود. با وجود این، و مهم نیست که چقدر عقب روی صندلی خود نشسته بودم، صفحه نمایش بسیار زیاد بود.

Overwatch‘s ،feed-فید در حال اجرا که بازیکنان آن در گوشه سمت راست بالای صفحه از بین رفته اند- اکنون بر سر من بلند شده بود. چیزی که قبلاً می توانستم با نگاه ، به کره چشمم بررسی کنم، ناگهان مجبور شدم تمام سرم را حرکت دهم تا ببینم. اگر می‌خواستم سطح سلامتی خودم را در بازی ببینم، خب این در گوشه پایین سمت چپ پایین است. در حالی که سعی می کردم اطلاعات مهمی را به دست بیاورم، گردنم درد گرفت.

صفحه نمایش پر جنب و جوش نیز شروع به تبدیل شدن به یک آسیب جدی کرد. صفحه نمایش OLED زنده برای بیرون ریختن نور برای ایجاد یک تصویر قانع کننده عالی بود. تنها مشکل این است که این ع، چند فوتی از صورت من فاصله داشت. و دید محیطی من را پر می کرد. هر چه بیشتر جلوی آن نشستم یک بار حسی قوی را احساس کردم. فقط خیلی چیز خوبی بود

“این یک تلویزیون است”

طولی نکشید که دیگر نمی توانستم این چیز را روی میزم تحمل کنم. بعد از چند بازی، آن را از برق جدا کردم و م،تورهای قدیمی ام را دوباره گذاشتم. اما شاید من اشتباه استفاده می کنم، فکر کردم منظورم این است که این چیز اساساً یک تلویزیون است – که، به ویژه، همان چیزی است که همه ،، که آن را در خانه من دیدند، گفتند. “این چیز اساسا یک تلویزیون است.”

بنابراین، آن را از روی میز به اتاق نشیمن منتقل کردم. و آنجا خیلی بیشتر احساس می کردم که در خانه هستم. ناگهان پنل 4K چندان غیر ضروری به نظر نمی رسید. وقتی در فاصله 10 فوتی یا بیشتر از م،تور نشسته بودم، دیگر آنقدرها خسته کننده نبود، و می توانستم درک کنم که تصویر چقدر دقیق به نظر می رسد. این بهترین تلویزیونی نبود که تا به حال دیده‌ام، اما وقتی در برخی از بازی‌های PS5 خود بازی می‌کردم، تصویر واقعاً خوبی ارائه داد.


منبع: https://www.wired.com/review/benq-mobiuz-gaming-monitor-48-inch/