بزرگترین مطالعه میکروبیوم، خطرات مشترک سلامتی را روشن می کند


بدن ما تشکیل شده است از حدود 30 تریلیون سلول انس،، اما آنها همچنین میزبان حدود 39 تریلیون سلول میکروبی هستند. این جوامع انباشته از باکتری ها، ویروس ها، تک یاخته ها و قارچ ها در روده ما، در دهان، روی پوست و جاهای دیگر – که مجموعاً میکروبیوم انسان نامیده می شوند – فقط از عوامل بیماری زای آزاد و کمین کننده تشکیل نمی شوند. در عوض، همانطور که دانشمندان به طور فزاینده ای درک می کنند، این میکروب ها ا،یستم های ضروری برای سلامت ما را تشکیل می دهند. مجموعه رو به رشدی از تحقیقات با هدف درک این موضوع که چگونه اختلال در این سیستم های ظریف می تواند مواد مغذی مورد نیاز ما را از بین ببرد، در هضم غذای ما اختلال ایجاد کند، و احتمالاً باعث ایجاد مصائب در بدن و ذهن ما شود.

اما ما هنوز آنقدر کمی در مورد میکروبیوم خود می د،م که تازه شروع به پاسخ به یک سوال بسیار اساسی تر کرده ایم: این میکروب ها از کجا می آیند؟ آیا می توانند مانند ویروس سرماخوردگی یا ،ه معده از افراد دیگر سرایت کنند؟

اکنون، بزرگترین و جامع ترین تجزیه و تحلیل انتقال میکروبیوم انس، سرنخ های مهمی را ارائه کرده است. تحقیقاتی که توسط ژنوم شناسان دانشگاه ترنتو در ایتالیا انجام شد، نکاتی را نشان داد که موجودات میکروبیومی به طور گسترده بین افراد، به ویژه در میان افرادی که زمان زیادی را با هم می گذرانند، پراکنده می شوند. یافته ها، منتشر شده در ژانویه در طبیعت، شکاف های مهمی را در درک ما از نحوه جمع آوری میکروبیوم های مردم و فرمول بندی مجدد آنها در طول زندگی پر می کند.

دانشمندان دیگر این مطالعه را تحسین کرده اند. خوزه کلمنته لیتراناستادیار ژنتیک و علوم ژنومی در دانشکده پزشکی ایکان در کوه سینا، از این کار به ،وان “بی نظیر” استقبال کرد و گفت که این اولین معیار روشنی است که نشان می دهد چه میزان اشتراک در بین اعضای خانواده یا ،، که با هم زندگی می کنند.

این مطالعه همچنین به گمانه‌زنی‌های جالبی در مورد اینکه آیا میکروب‌ها می‌توانند خطر ابتلا به بیماری‌هایی مانند دیابت یا سرطان را افزایش یا کاهش دهند، دامن می‌زند و در نتیجه ابعاد قابل انتقالی را برای بیماری‌هایی که معمولاً مسری تلقی نمی‌شوند، ایجاد می‌کند. برای برت فینلی، استاد میکروبیولوژی در دانشگاه بریتیش کلمبیا که نوشت یک تفسیر برای علوم پایه در سال 2020 در مورد این احتمال، یافته‌ها «میخ نهایی را در تابوت گذاشتند که شاید بیماری‌های غیرواگیر را نباید اینطور نامید».

تنوع غیر قابل درک

میکروبیوم ها مانند اثر انگشت هستند: آنقدر متنوع هستند که هیچ دو نفر نمی توانند اثر انگشت داشته باشند. آنها همچنین به طور باورن،ی پویا هستند – در طول زندگی یک فرد به قدری رشد می کنند، کوچک می شوند و تکامل می یابند که میکروبیوم نوزاد تا زم، که بزرگ شود به شدت متفاوت به نظر می رسد. تعداد انگشت شماری از گونه های میکروبی در بیش از 90 درصد از مردم جوامع غربی یافت می شود، اما بیشتر گونه ها در 20 تا 90 درصد افراد یافت می شوند. (زوج اشرشیاکلیکه احتمالاً تنها باکتری روده ای است که ا،ر مردم می توانند نام ببرند، 90 درصد فراو، دارد.) مطالعات نشان می دهد که جوامع غیرغربی دارای تنوع بیشتری از میکروب ها و میکروبیوم های متغیرتر هستند.

در یک جمعیت، هر دو فرد به‌طور تصادفی انتخاب شده معمولاً کمتر از نیمی از گونه‌های میکروبیوم مش، خود را دارند – به طور متوسط، همپوش، در ،یب میکروبی روده بین 30 تا 35 درصد است. میکروبیولوژیست ها در مورد اینکه آیا یک مجموعه “هسته” از گونه های میکروبی وجود دارد که همه افراد سالم دارند بحث می کنند، اما اگر وجود داشته باشد، احتمالاً درصدی تک رقمی از کل است.

با این حال، تعیین تعداد دفعات عبور میکروب ها بین افراد، مشکلی بسیار بزرگ تر از جستجوی گونه ها است. یک گونه واحد می تواند از گونه های مختلف یا گونه های ژنتیکی تشکیل شده باشد. بنابراین محققان باید بتوانند با مشاهده ژن‌های موجود در نمونه‌های میکروبیوم، گونه‌های فردی را شناسایی کنند. و در یک میکروبیوم انس،، بین 2 میلیون تا 20 میلیون ژن میکروبی منحصر به فرد ممکن است وجود داشته باشد، با میکروب ها به طور مداوم ژن های خود را تغییر می دهند، جهش می یابند و تکامل می یابند.


منبع: https://www.wired.com/story/the-biggest-microbiome-study-sheds-light-on-shared-health-risks/