جایگزین های فناوری پیشرفته ایالات متحده فقط با نور سبز برای آزمایش حیوانات


بحران کووید-19 برخی مسائل اقتصادی و رفاهی مرتبط با استفاده از حیوانات برای تحقیقات را برجسته کرد. بسته شدن مربوط به بیماری همه گیر به این م،ی بود که بسیاری از آزمایشگاه ها باید آزمایش ها را متوقف می ،د و حیوانات را به حالت مرگ کشانده می ،د. سپس، رقابت برای تولید وا،ن و درمان برای کووید-19 م،ی شد میمون ها کمبود داشتند به دلیل تقاضای زیاد

در حالی که روش های جایگزین امیدوار کننده هستند، آنها هنوز نسبتا جدید هستند. روش‌های توسعه تراشه‌های اندام، ارگانوئیدها و مدل‌های رایانه‌ای نیز از آزمایشگاهی به آزمایشگاه دیگر متفاوت است و نتیجه‌گیری گسترده درباره دقت آنها را دشوار می‌سازد.

تراشه Emulate شرکت بیوتکنولوژی بوستون، که توسط Ingber یکی از بنیانگذاران آن است، در حال آزمایش این است که دستگاه کبد بر روی یک تراشه خود تا چه حد در شناسایی مواد شیمیایی خطرناک عمل می کند. Lorna Ewart، مدیر ارشد علمی این شرکت، می‌گوید سمیت کبدی دلیل اصلی توقف آزمایش‌های بالینی دارو یا ،وج محصولات از بازار پس از تایید است. او می‌گوید مدل‌های حیو، ممکن است پیش‌بینی‌کننده دقیق مسمومیت‌های کبدی برای افراد نباشند، زیرا آنها داروها را متفاوت از انسان‌ها متابولیزه می‌کنند.

دانشمندان شبیه سازی اخیراً آزمایشی کور بر روی تراشه کبدی این شرکت از 27 دارو انجام دادند که برخی از آنها برای کبد سمی و برخی بی خطر هستند. آنها دریافتند که این تراشه به درستی 87 درصد از داروهایی را که باعث آسیب کبدی در بیماران می شود شناسایی می کند و هیچ دارویی را به اشتباه سمی تشخیص نمی دهد. ایوارت می‌گوید آزمایش‌های حیو، قبلی که به ،وان مقایسه مورد استفاده قرار می‌گرفت، همیشه مسائل ایمنی را پیش‌بینی نمی‌کرد. او می‌گوید: «در برخی موارد، مدل‌های حیو، به طور کامل نتیجه واقعی را به محقق اطلاع ندادند. مطالعه بود در مجله منتشر شده است ارتباطات طبیعت در ماه دسامبر.

اما اندام های روی تراشه محدودیت های خود را دارند. به ،وان مثال، آنها برای آزمایش برخی از انواع داروها و ،یبات، به ویژه آنهایی که وزن مولکولی پایینی دارند، که تمایل به جذب در کانال های پلیمری ،تیکی تراشه دارند، ایده آل نیستند. ایوارت می گوید که این یک مشکل است، زیرا اگر دارو در پ،تیک گیر کند و در واقع در معرض سلول های داخل قرار نگیرد، نتایج آزمایش را منحرف می کند. و اندام‌های روی تراشه اغلب به ابزار دقیق ویژه برای انجام آزمایش و خواندن داده‌ها نیاز دارند.

فکر نمی‌کنم ارگان روی تراشه همه این کارها را انجام دهد. جفری مورگان، استاد مهندسی و مدیر مرکز جایگزین‌های حیوانات در آزمایش در دانشگاه براون، می‌گوید: من فکر می‌کنم که ما به یک باتری از آزمایش‌های مختلف و مکمل نیاز داریم. او می‌گوید تراشه‌های اندام برای آزمایش‌های کوتاه‌تر، در طول یک یا دو هفته، بهتر هستند، اما آزمایش‌های طول،‌مدت نیازی برآورده نشده است. به ،وان مثال، در برخی موارد، سمیت مزمن یک دارو یا ماده شیمیایی تنها پس از قرار گرفتن در معرض طول، مدت، گاهی اوقات در دوزهای پایین، آشکار می شود. او می‌گوید که روش‌های آزمایش جایگزین خوبی که این نوع سناریو را تکرار می‌کنند، وجود ندارند.

و در حالی که تکنیک‌های توسعه ارگانوئیدها در سال‌های اخیر بسیار پیشرفت کرده‌اند، ساختارها هنوز نسبتاً ساده هستند. آنها تمام انواع سلول ها یا ویژگی های اندام های واقعی انسان را ندارند، که ممکن است قابلیت اطمینان آنها را محدود کند. ارگانوئیدها نیز ماه ها طول می کشد تا در آزمایشگاه رشد کنند.

به ،ه خود، FDA همچنان باید هر روش جدیدی را که به جای حیوانات استفاده می شود، به طور کامل بررسی کند. سخنگوی آژانس در بی،ه ای ایمیلی نوشت که قانون جدید روند نظارتی داروها را تغییر نمی دهد: “سازمان غذا و داروی آمریکا به اطمینان از اینکه تحقیقات بالینی داروها برای استفاده اولیه در انسان به طور منطقی ایمن هستند، ادامه خواهد داد.” لایحه هزینه ای که در پایان سال 2022 تصویب شد نیز شامل می شود 5 میلیون دلار برای برنامه آژانس با هدف ارزیابی روش های جایگزین.

و ممکن است روش های مختلف برای آزمایش داروهای مختلف یا مشاهده عوارض جانبی خاص مفید باشد. لاک می گوید: “آنها باید مرتبط و قابل اعتماد نشان داده شوند و در واقع نقاط پای، را که ارزیابی می کنند پیش بینی کنند.” “این یک چالش علمی خواهد بود، و انجام آن مدتی طول می کشد.”


منبع: https://www.wired.com/story/the-us-just-greenlit-high-tech-alternatives-to-animal-testing/