دارویی برای درمان پیری ممکن است یک رویا نباشد


امید به زندگی در کشورهای با بهترین عملکرد از اوایل دهه 1800 هر سال سه ماه در سال افزایش یافته اند. در طول بیشتر تاریخ بشر، شما تقریباً 50 تا 50 شانس داشتید که به دهه بیست سالگی خود برسید، عمدتاً به دلیل مرگ و میر ناشی از بیماری‌های عفونی و تصادفات. به لطف پیشرفت‌های پزشکی، ما به تدریج راه‌هایی برای جلوگیری و درمان چنین دلایلی برای مرگ پیدا کرده‌ایم. نتیجه نهایی شاید بزرگترین دستاورد بشریت باشد – ما به م،ای واقعی کلمه انسان بودن را دو برابر کرده ایم و طول عمر را از 40 به 80 سال افزایش داده ایم. از سوی دیگر، این به یک بلای دیگر اجازه داده است تا به بزرگترین عامل مرگ در جهان تبدیل شود: پیری.

پیری در حال حاضر مسئول بیش از دو سوم مرگ و میر در سراسر جهان است – بیش از 100000 نفر در هر روز. این به این دلیل است که، اگرچه ممکن است غیرقابل تصور به نظر برسد، عامل خطر اصلی برای ا،ر قاتلان پیشرو در دنیای مدرن، خود فرآیند پیری است: سرطان، بیماری قلبی، زوال عقل و بسیاری از مشکلات سلامتی دیگر با افزایش سن به شدت شایع‌تر می‌شوند. همه ما می د،م که عواملی مانند سیگار کشیدن، ورزش ن، و رژیم غذایی نامن، می توانند خطر ابتلا به بیماری های مزمن را افزایش دهند، اما این عوامل در مقایسه با افزایش سن نسبتاً ناچیز هستند. به ،وان مثال، داشتن فشار خون بالا خطر ابتلا به حمله قلبی را دو برابر می کند. 80 سالگی به جای 40 سالگی خطر شما را ده برابر می کند. با افزایش سن جمعیت جهان، میزان مرگ و میر و رنج ناشی از پیری تنها افزایش خواهد یافت.

اما این پیش‌بینی من نیست – جدا از اینکه افسرده‌کننده است، برون‌یابی یک روند دو قرنی برای یک سال دیگر به سختی راهگشا است. چیزی که بسیار هیجان انگیزتر است این است که در سال 2023، ممکن است اولین دارویی را ببینیم که زیست شناسی خود پیری را هدف قرار می دهد.

اکنون دانشمندان در مورد عواملی که باعث پیری ما می شوند، از نظر بیولوژیکی، به خوبی دست پیدا کرده اند: به اصطلاح “علائم بارز” فرآیند پیری از آسیب به DNA ما – دفترچه راهنمای هر یک از سلول های ما – تا پروتئین هایی که به دلیل تغییرات بد رفتار می کنند، متغیر است. به ساختار شیمیایی آنها هیجان انگیزتر از همه، ما اکنون ایده هایی در مورد نحوه برخورد با آنها داریم.

تا پایان سال 2023، این احتمال وجود دارد که یکی از این ایده ها در انسان ها کار کند. یکی از رقبای قوی «سنولیتیک» است، دسته‌ای از درمان‌ها که سلول‌های پیر را هدف قرار می‌دهد – که زیست‌شناسان آن را سلول‌های پیر می‌نامند – که با افزایش سن در بدن ما تجمع می‌کنند. به نظر می رسد که این سلول ها روند پیری را هدایت می کنند – از ایجاد سرطان تا ت،یب عصبی – و برع،، به نظر می رسد حذف آنها باعث کند شدن آن می شود و شاید حتی آن را مع، می کند.

یک مقاله در سال 2018 نشان داد که در آزمایش‌هایی که در آن به موش‌ها یک کوکتل سنولیتیک از داساتینیب (داروی سرطان) و کوئرستین (مولکولی که در میوه‌ها و سبزیجات رنگارنگ یافت می‌شود) داده شد، نه تنها عمر طول،‌تری داشتند، بلکه در خطر ابتلا به بیماری‌ها نیز قرار داشتند. از جمله سرطان، ضعیف‌تر بودند (آنها می‌توانستند بیشتر و سریع‌تر بر روی تردمیل‌های کوچک به‌اندازه موش که در آزمایش‌ها استفاده می‌شد بدود)، و حتی ، ضخیم‌تر و براق‌تری نسبت به همزادهای خود داشتند که داروها را نمی‌دادند.

بیش از دوجین شرکت وجود دارد که به دنبال راه های ایمن و موثر برای خلاص شدن از شر این سلول های پیر در افراد هستند. بزرگترین آنها Unity Biotechnology است که توسط دانشمندان کلینیک مایو در پشت آزمایش موش و با سرمایه گذار، از جمله جف بزوس تأسیس شد، که در حال آزمایش طیف وسیعی از داروهای سنولیتیک علیه بیماری هایی مانند دژنراسیون ماکولا (یکی از علل نابینایی) و فیبروز ریه است. روش‌های زیادی در دست بررسی هستند، از جمله پروتئین‌های کوچکی که سلول‌های پیر را هدف قرار می‌دهند، وا،ن‌هایی برای تشویق سیستم ایمنی به پا،ازی آنها، و حتی ژن‌درم، توسط شرکتی به نام Oisín Biotechnologies، به نام یک شخصیت اساطیری ایرلندی که به Tir na nÓg سفر می‌کند. سرزمین جو، ابدی

Senolytics نیز تنها رقیب نیستند: سایر مواردی که در حال حاضر در حال آزمایش بر روی انسان هستند عبارتند از پروتئین GAIM Proclara Biosciences که پروتئین های ،بنده “آمیلوئید” را پاک می کند، یا ژن درم، Verve The،utics برای کاهش کلسترول با اصلاح ژنی به نام PCSK9. اولین داروی واقعی ضد پیری به احتمال زیاد یک بیماری خاص مرتبط با افزایش سن را که ناشی از یک نشانه مشخص است، هدف قرار می دهد، نه اینکه افزایش سن را نشان دهد. اما موفقیت دارویی که جنبه‌ای از پیری را در آزمایش‌های بالینی هدف قرار می‌دهد به ما این امکان را می‌دهد تا در آینده‌ای نه چندان دور این هدف عالی‌تر را در نظر بگیریم.

در سال 2023، موفقیت زودهنگام این درمان ها می تواند بزرگترین انقلاب پزشکی را از زمان کشف آنتی بیوتیک ها آغاز کند. به جای اینکه وقتی بیمار هستیم به پزشک برویم و مشکلات مرتبط با افزایش سن مانند سرطان و زوال عقل را در مراحل پای، خود که رفع آنها بسیار سخت است برطرف کنیم، به طور پیشگیرانه مداخله خواهیم کرد تا در وهله اول از بیمار شدن افراد جلوگیری کنیم. و اگر آن موش‌هایی که تردمیل را ،د می‌کنند، چیزی قابل دسترس باشد، ضعف و سایر مشکلاتی را که همیشه باعث تشخیص پزشکی نمی‌شوند، کاهش می‌دهیم.


منبع: https://www.wired.com/story/drugs-aging-medicine-biotech/