سقوط FTX


آرون کاپلان، وکیل اوراق بهادار و یکی از مدیران عامل پلتفرم معاملاتی Pro،eum، می‌گوید که اگرچه نتیجه نهایی برای FTX و مشتریان آن هنوز کاملاً واضح نیست، در سناریوهایی مانند این سابقه وجود دارد که مردم هرگز سرمایه‌های خود را بازیابی نمی‌کنند. کاپلان می‌گوید، متأسفانه، ،، که در این فروپاشی گرفتار شده‌اند، از راه حقوقی اندکی باقی مانده‌اند. حقایق به مرور زمان آشکار خواهند شد. آنچه در این لحظه واضح است این است که FTX از یک منطقه خا،تری بهره می برد که در قلب آن انتظار سود، صرف نظر از بهترین منافع مشتریان بود.

در یک تاپیک توییتر بانکمن-فرید با اعلام ورش،تگی به طور ضمنی اشاره کرد که هنوز امیدوار است به مشتریان کمک کند وجوه خود را بازیابی کنند. اما برخی از مشتریان FTX که این امر را بعید می‌دانند، سعی می‌کنند موجودی حساب‌های خود را با تخفیف زیاد شلاق بزنند. مانند توسط CoinDesk گزارش شده است در 9 نوامبر، ،یداران در پلتفرم پیام‌رسان تلگرام، 0.10 تا 0.15 دلار سنت به دلار برای وجوهی که در FTX بسته شده‌اند، پیشنهاد می‌کنند، و این احتمال را می‌دهند که در نهایت آزاد شوند.

تأثیر مالی این فروپاشی بسیار فراتر از پایگاه مشتریان فوری FTX است. رویدادهای هفته، سایر سکه‌های کریپتو را به سمت مارپیچ نزولی سوق داده است، به طوری که قیمت هر دو بیت کوین و اتر بیش از 10 درصد کاهش یافته و 60 میلیارد دلار از بازار پاک شده است. مبالغ هنگفتی از SOL، توکن بومی شبکه Solana، متعلق به FTX و شرکت های تابعه آن است و به همین دلیل ضربه شدیدتری را متحمل شده است. بین 7 نوامبر و 9 نوامبر، ارزش SOL از 32 دلار به ازای هر سکه به 13 دلار کاهش یافت.

یک معامله گر کریپتو که Mando CT نام دارد روز گذشته 637000 دلار از دارایی های SOL و NFT های مختلف مبتنی بر Solana را از دست داده بود. (بازیابی جزئی در قیمت SOL، همراه با سایر شرط‌ها، از آن زمان به او کمک کرد تا برخی از این ضررها را جبران کند.) او می‌گوید که به ارزش اصلی و کیفیت فناوری سولانا اطمینان دارد و حتی SOL بیشتری را در تلاش برای “،ید افت”، اما پذیرفت که سقوط FTX “تأثیر زیادی بر کل بازار خواهد داشت.”

اگرچه توسعه‌دهندگ، که برنامه‌هایشان در بالای سولانا قرار دارند ادعا می‌کنند که هنوز هم بهترین شبکه برای ایجاد خدمات در مقیاس است – مدیران عامل Audium و Irreverent Labs، دو استودیوی توسعه‌دهنده از این قبیل، می‌گویند که نگران قیمت SOL نیستند – دیگران اثرات ضربه‌ای را پیش‌بینی می‌کنند. سقوط FTX تأثیر مضری بر سلامت کلی ا،یستم خواهد داشت.

فران،کو ملپیگنانو، مدیر عامل شرکت Kadena Eco، که به انکوباسیون پروژه‌های جدید مرتبط با بلاک چین کمک می‌کند، می‌گوید: «توسعه‌دهندگان در فضای بلاک‌چین تلاش‌های خود را در جایی به کار می‌برند که بیشترین پول در آن وجود دارد. “اگر شاهد نشت سرمایه از سولانا باشیم، قطعا توسعه دهندگان انگیزه بیشتری برای ساختن در جای دیگر خواهند داشت.”

در جای دیگر، BlockFi می گوید که مجبور به توقف عملیات شده است، استناد ، “فقدان شفافیت” در مورد وضعیت در FTX. این وام دهنده رمزارز در اوایل سال جاری پس از سقوط سرمایه Three Arrows توسط FTX US نجات یافته بود، اما آینده آن اکنون نامشخص است که نشان دهنده اثر سرایت آن است. توصیف شده توسط CZ اوایل امروز. او گفت: «با کاهش FTX، شاهد اثرات آبشاری خواهیم بود. به خصوص برای ،، که به ا،یستم FTX نزدیک هستند.

در روزهای پس از شروع بحران، بانکمن-فرید از FTX، که معمولاً یک توییتر پرکار است، به طرز غیرمعمولی ،ت بوده است. در یک جنون تاپیک توییتر او که دیروز بعد از ظهر پست کرد، سکوت خود را ش،ت: “متاسفم” او در توییتی نوشت. “من ل،تی کردم، و باید بهتر عمل می کردم.”

بنیانگذار FTX توضیح گیج‌کننده‌ای درباره وقایعی که منجر به سقوط شدند (ظاهراً مربوط به «بر،ب‌گذاری ضعیف حساب‌های مرتبط با بانک») ارائه کرد و برنامه‌ای را برای انجام درست توسط مشتریان تنظیم کرد. او نوشت: «ما هفته را صرف انجام هر کاری برای افزایش نقدینگی می کنیم. هر پنی از آن – و وثیقه موجود – مستقیماً به دست کاربران می‌رسد، مگر اینکه یا تا زم، که آنها درست انجام دهیم.»

اگرچه برای ،، که وجوهشان در صرافی سرگردان است، آسایش سردی خواهد بود، اما خود بانکمن-فرید متحمل زیان های فوق العاده ای شده است. امروز بلومبرگ گزارش شده است ثروت شخصی او، به ارزش 16 میلیارد دلار در هفته گذشته، به طور کامل در فروپاشی FTX – هر دلار – در آنچه به ،وان “یکی از بزرگترین نابودی ثروت تاریخ” توصیف می شود، از بین رفته است.
منبع: https://www.wired.com/story/the-fallout-of-the-ftx-collapse/