ممنوعیت توئیتر ترامپ ناعادلانه بود، اما نه به دلیلی که شما فکر می کنید


در ژانویه 2021، پس از اینکه دونالد ترامپ، رئیس جمهور پیشین ایالات متحده، توییتی در حمایت از شورش در کاپیتول منتشر کرد، حساب کاربری وی مسدود شد و او قفل شد. اما در سرتاسر جهان، رهبران در حمایت از نسل‌کشی و تهدید به خشونت توییت کرده‌اند، اما هیچ‌کدام از آنها از این پلتفرم منع نشده‌اند. کمتر از شش ماه بعد، در ژوئن 2021، محمد بوهاری، رئیس جمهور نیجریه یک توییت ارسال کرد تهدید به خشونت علیه گروه های جدایی طلب بیافران در ج، غرب کشور. توییت بوهاری حذف شد، اما حساب کاربری او زنده ماند.

تقریبا دو سال پس از دونالد ترامپ از توییتر ممنوع شدایلان ماسک مجموعه‌ای از اسناد را منتشر کرده است – به نام فایل‌های توییتر – با این استدلال که سایت اشتباه کرده است. اسناد فاش شده نحوه تصمیم گیری پلتفرم قبل از روی کار آمدن ماسک را نشان می دهد که بر رئیس جمهور سابق و سایر تصمیمات بحث برانگیز میانه رو متمرکز بود.

در جدیدترین پرونده منتشر شده از طریق باری ویس، بنیانگذار و سردبیر سازمان رسانه ای Free Press، ماسک اسناد متعددی را منتشر کرد که نشان می دهد چگونه سیاست و تیم های اعتماد و ایمنی توییتر تصمیم به ممنوعیت ترامپ در پی شورش گرفته اند. 6 ژانویه 2021.

در بحثی که در توییتر مطرح شد، وایس ادعا می‌کند که تصمیم برای ممنوعیت ترامپ بی‌سابقه بوده و از واکنش‌های سایت به سران دیگر کشورها که با توییت‌های خود خشونت را تحریک یا حمایت می‌کنند، منحرف شده است. ویس به نمونه‌هایی از رهبران اتیوپی، هند، نیجریه و ایران اشاره کرد که به گفته وی، در هنگام تصمیم‌گیری در مورد حفظ یا عدم حضور چهره‌های برجسته سیاسی در پلتفرم، حتی پس از تخلفات، از خود خویشتنداری نشان دادند. توییتر اسنادی را منتشر نکرده است که جزئیات تصمیم برای حفظ سایر شخصیت‌های عمومی را در سایت نشان می‌دهد.

در حالی که وایس عدم تمایل به استفاده از چنین اقداماتی علیه دیگر رهبران جهان را به ،وان شواهدی مبنی بر اینکه با ترامپ به طور خاص ناعادلانه رفتار شده است، تفسیر می‌کند، اسناد ممکن است خلاف آن را نیز آشکار کند: این که شرکت به طور مداوم خطری را که پلتفرم خود در زمینه‌های خارج از ایالات متحده ایجاد می‌کرد دست کم می‌گرفت و فقط قاطعانه عمل می‌کرد. در برابر تهدیدات دموکراسی آمریکا اگر توییتر قو،ن خود را به طور ی،ان در سراسر جهان اجرا می کرد، تحریم ترامپ شامل سایر رهبران نیز می شد.

جوامع آسیب‌پذیر در کشورهای دور از روابط با رهبر، اهمیت کمتری دارند [India’s Narendra] مودی یا دیگران.» یکی از کارمندان سازم، که بخشی از شورای امنیت و اعتماد توییتر بود، می‌گوید که اوایل این ماه منحل شد. این کارمند خواست نامش فاش نشود زیرا نگران این هستند که سازمانشان مورد آزار و اذیت و تهدیدهایی مانند مواردی که کارمندان سابق توییتر با آن مواجه شده اند قرار گیرد.

برخی از این اختلاف ممکن است به نحوه واکنش ،ت های مختلف به اعتدال توسط پلت فرم های اجتماعی برگردد. پس از اینکه توییتر توئیت تهدید آمیز بوهاری علیه جدایی طلبان بیافران را حذف کرد، این شرکت حذف شد با ممنوعیت سیلی خورد. اما این شرکت به جای ممنوعیت بوهاری به ،ه خود، بعداً با ،ت مذاکره کرد اعاده شد با موافقت، از جمله، با افتتاح یک دفتر محلی، پرداخت مالیات محلی و ثبت نام به ،وان پخش کننده. نیجریه اکنون است با توجه به قانونی برای تنظیم پلت فرم ها

کیان وستینسون، تحلیلگر ارشد فناوری و دموکراسی در خانه آزادی، می‌گوید: «من فکر می‌کنم مح،ات زیادی در مورد انجام اقدامات اجرایی مبا، می‌شود، و البته دسترسی به بازارها یکی از آنهاست. یک گروه تحقیق و حمایت غیرانتفاعی با تمرکز بر دموکراسی و آزادی های سیاسی.
منبع: https://www.wired.com/story/twitter-t،p-world-leaders-ban/