ممنوعیت قریب الوقوع TikTok در مونتانا یک نقطه اوج خطرناک است


قانونگذاران مونتانا رای دادند 54-43 امروز برای ممنوعیت فعالیت TikTok در ایالت و ممنوعیت فروشگاه های برنامه از ارائه آن برای دانلود. این قانون احتمالاً تبدیل به قانون می‌شود، که مونتانا را به اولین ایالت در ایالات متحده تبدیل می‌کند که پلتفرم محبوب رسانه‌های اجتماعی را ممنوع می‌کند – اقدامی که می‌تواند جرقه‌ای جرقه‌ای برای جنگ قانون اساسی کند و حقوق دیجیتال را به خطر بیندازد.

افرادی که قبلاً TikTok را بر روی دستگاه های خود دارند، قانون را نقض نمی کنند، که اکنون به Greg Gianforte، فرماندار جمهوری خواه مونتانا می رسد. این اقدام پس از سال‌ها اظهارات بی‌شکل از سوی ،ت ایالات متحده تحت دو ،ت ریاست‌جمهوری مبنی بر اینکه TikTok، 150 میلیون کاربران ایالات متحده، تهدیدی برای امنیت ملی است زیرا مادر آن، ByteDance، یک شرکت چینی است.

انتظار می رود که Gianforte لایحه جدید را امضا کند که از اول ژانویه 2024 اجرایی می شود. او در ماه دسامبر، TikTok را ممنوع کرد. دستگاه های ،تی مونتاناگامی که سایر کشورها نیز در ماه های اخیر برداشته اند. که در اعلام می کند جیانفورته گفت که در آن ممنوعیت، من مردم مونتان را تشویق می‌کنم از اطلاعات شخصی خود محافظت کنند و استفاده از TikTok را متوقف کنند.

با این حال، ممنوعیت سراسری با تحریم دستگاه ،تی و تشویق عمومی تفاوت اساسی دارد. این پیامدهایی برای گفتار ،نان مونتانا و توانایی شنیدن سخنر، دارد – حقوقی که تحت متمم اول ایالات متحده محافظت می شود.

ما هیچ توهمی نداریم که این موضوع به چالش کشیده نخواهد شد. آستین نادسن، دادستان کل مونتانا گفت مجله نیویورک تایمز در روز چهارشنبه “من فکر می کنم این مرز بعدی در رویه قضایی متمم اول است که احتمالاً باید از سوی دادگاه عالی ایالات متحده ارائه شود.

بلافاصله پس از رای گیری امروز، TikTok این لایحه را هم بر اساس اصلاحیه اول و هم از نظر لجستیکی محکوم کرد.

بروک اوبروتر، سخنگوی TikTok در بی،ه‌ای گفت: «حامیان این لایحه اعتراف کرده‌اند که هیچ برنامه عملی برای عملیاتی ، این تلاش برای سانسور صدای آمریکایی‌ها ندارند و قانون اساسی این لایحه توسط دادگاه تصمیم‌گیری خواهد شد.» ما به مبارزه برای کاربران و سازندگان TikTok در مونتانا ادامه خواهیم داد که معیشت آنها و حقوق متمم اول توسط این بیش از حد فاحش ،ت در خطر است.»

نسخه قبلی این لایحه، ارائه دهندگان خدمات اینترنتی را م،م می کرد تا اتصالات به TikTok در مونتانا را مسدود کنند، کاری که نمایندگان ISP گفتند که قابل انجام نیست. یک انجمن تجاری که نماینده شرکت‌هایی است که فروشگاه‌های اپلیکیشن موبایل را اداره می‌کنند، ی،ی گوگل و اپل، همچنین به قانونگذار مونتانا گفت که توقف دانلود TikTok در مونتانا عملا غیرممکن است.

گوگل از اظهار نظر خودداری کرد. اپل بلافاصله درخواست WIRED برای اظهار نظر را پس نداد.

ریانا فافرکورن، محقق تحقیقاتی در رصدخانه اینترنتی استنفورد، می‌گوید که اظهارات نادسن، دادستان کل مونتانا در مورد «مرز بعدی در فقه متمم اول»، به‌ویژه با توجه به نظرات AG در جریان اخیر، بیش از حد قابل قبول است. بار مصاحبه. در آن، نادسن به طور خاص اشاره کرد که دفتر او پس از شنیدن اعتراضات والدین مبنی بر اینکه پست‌های TikTok شامل بحث در مورد مصرف مواد مخدر، ، و خودکشی می‌شد، انگیزه داشت تا ممنوعیت کامل TikTok را دنبال کند.


منبع: https://www.wired.com/story/montana-tiktok-ban-first-amendment/