موردی که درس های فروپاشی FTX را پیش بینی کرد


برای گذشته سه سال به ظاهر باشکوه، پسر 30 ساله شگفت‌انگیزی که سام بنکمن-فرید یا SBF تاجگذاری کرد و تاجگذاری کرد «پادشاه کریپتو»، شباهت عجیبی به شخصیت افسانه‌ای رابین هود داشت. او با استفاده از مهارت های کمیت و کدنویسی خود به جای تیر و کمان، با سرعتی سرسام آور امپراتوری 32 میلیارد دلاری ساخت: صرافی ارزهای دیجیتال FTX و شرکت تجاری Alameda Research. اما همه اینها ظاهراً به دلیل بخشش به فقرا (از طریق جنبش جدید مد روز، نوع دوستی مؤثر) بود – با کارولین الیسون، مدیرعامل سابق Alameda که نقش ماریان خدمتکار او را ایفا می کرد و فهرست خیره کننده ای از A-listers (از دموکرات های برتر تا ورزشکاران ستاره) مردان شاد او. با این حال، از زم، که او از خانه خود در دریای کارائیب اسکورت شد در دستبند در 12 دسامبر، او یک قانون شکن کمتر شاد ظاهر شد.

پس چگونه رابین هود خودخوانده امروزی ما که موافقت کرد استرداد مجرم به ایالات متحده در اوایل این هفته، می آیند تا در نهایت در زنجیر؟

پاسخ توسط «صلیبی اخلاقی» دیگری پیش‌بینی می‌شود که کمی بیش از یک دهه پیش، فانتزی بشردوستانه خود را در آن سوی جهان آزمایش کرد: ویکرام آکولا و ابتکار مالی ،د او. تأمین مالی ،د به مؤسساتی اطلاق می‌شود که خدمات مالی، به ویژه وام‌های کوچک («،د») را به افرادی ارائه می‌کنند که معمولاً نمی‌توانند به اعتبار بانک‌های متعارف دسترسی داشته باشند – معمولاً ،ن فقیر، اغلب در مناطق روستایی. مفهوم تامین مالی ،د، و اولین موسسه مالی ،د، بانک گرامین، در دهه 1970 توسط اقتصاددان محمد یونس در بنگلادش تاسیس شد و به تدریج رشد کرد و میلیون ها وام گیرنده در کشور و سراسر جهان را به خود اختصاص داد. -بانک انتفاعی جایزه صلح ،ل در سال 2006 برای کمک به ریشه کنی فقر جه،.

آکولا، که در ایالات متحده بزرگ شده است، می‌خواست ذکاوت تجاری را که به ،وان مشاور مدیریت در مک‌کینزی به دست آورده بود (معادل تیراندازی با کمان رابین هود) به مدل مالی ،د در سرزمین اجدادی‌اش، هند، وارد کند: به‌ویژه، با سرعت بخشیدن به فرآیند تا منطق مارک های مصرف کننده سریع مقیاس مانند کوکاکولا یا مک دونالد را وارد بازی کنید. او در سال 1997 شرکت خود به نام SKS Microfinance را برای این کار تأسیس کرد. با این ایده که هرچه شرکت Akula سریعتر گسترش یابد، می تواند کارهای خوبی انجام دهد، SKS به سرعت به یکی از سریع ترین مؤسسات در حال رشد در تاریخ این بخش تبدیل شد و Akula به چهره جدید جه، جسور مالی ،د تبدیل شد – برای مثال، زمان مجله فهرست تا سال 2010، یک IPO SKS، به ،وان مدرکی آشکار برای سودآوری با هدف، 14 بار بیش از حد اشتراک داشت.

شباهت های بین FTX و SKS فراتر از مسیرهای شخصی شورشی بنیانگذاران آنها است. مانند رابین هود و بازی موش و گربه نجیب پیروانش با کلانتر مستبد، هر دو مرد در حاشیه قانون در فضای فراقانونی بین قانونی و غیر قانونی عمل ،د، با SBF در صنعت رمزنگاری غیرقانونی و Akula در صنعت کریپتو کار می کرد. بخش مالی ،د آسیای ج،ی عمدتاً تنظیم نشده است. (در سال 2010، آکولا نیز حکم دستگیری او را صادر کرد، اگرچه با توجه به اینکه “کلانترها” در هند همان چیزی بودند که هستند، او هرگز دستگیر نشد.) و هر دو، به طور تصوری، انگیزه داشتند – مانند “مرد مردم” رابین. هود – با غیرت دموکراتیک دادن قدرت به مردم.

در واقع، مدل‌های اصلی کریپتو و تامین مالی ،د وجوه مش، زیادی داشتند. کریپتو یک ارز دیجیتال غیرمتمرکز است (شاملبه ،وان مثال، بیت کوین، اتریوم، تتر، بایننس کوین و دوج کوین) در صرافی های رمزنگاری (مانند کوین بیس، کراکن، جمینی، و تا همین اوا،، FTX، و همچنین برخی از پلتفرم های کارگزاری مانند رابینهود، وبول و eToro) معامله می شدند. برخلاف «ارزهای فیات» معمولی که توسط ،ت‌ها صادر می‌شوند، کریپتو توسط هیچ دارایی فیزیکی پشتیب، نمی‌شود: ارزش آن کاملاً با رضایت مش، ایجاد می‌شود. از آنجایی که تراکنش‌ها («بلوک‌ها») تأیید و ثبت می‌شوند (در یک پیوند پیوسته، یا «زنجیره») در کدی که به ،وان زنجیره بلوکی (معادل دسته چک توزیع شده در بین بی‌نهایتی از رایانه‌ها در سراسر جهان است) (در یک پیوند پیوسته، یا «زنجیره») ثبت می‌شوند. و اجماع محور: دفتر کل نهایی مردم، یا فرصتی برای میلیون ها نفر از مردم عادی تا با همکاری یکدیگر داستان مالی جمعی خود را بنویسند.

از سوی دیگر، مدل تامین مالی ،د برای ارائه وام بدون قرارداد یا وثیقه قابل توجه است، اما در عوض از طریق «قرض دادن گروهی» یا سازماندهی وام گیرندگان در گروه‌های همتای حامی، معمولاً پنج نفره – به طور قابل توجهی شعاع تأمین مالی را با اجازه دادن به تقریباً هر ،ی افزایش می‌دهد. حتی ،، که دارایی های قانونی یا مالی ندارند) برای دسترسی به اعتبار، آن را به بانک مردمی اصلی تبدیل می کند. علیرغم فقدان مک،سم‌های تنبیهی معمول، و مجدداً وام‌دهی با پشتوانه دارایی‌های فیزیکی (وثیقه)، مؤسسات مالی ،د به‌طور قابل‌توجهی با اجماع یا رضایت مش، وام‌گیرندگان، نرخ‌های بازپرداخت فوق‌العاده بالایی – طبق گزارش‌ها به طور منظم بیش از 95 درصد – به دست می‌آورند و حفظ می‌کنند. در قلب هر دو، روابط همتا به همتا و پویایی است که جایگزین سلسله مراتب سنتی مالی می شود، مشابه تعهد رابین هود به توزیع مجدد به ،وان عدالت مالی.


منبع: https://www.wired.com/story/cryptocurrency-sbf-ftx-microfinance/