میلیاردرها یک تهدید امنیتی هستند


این داستان‌های موفقیت فوق‌العاده هستند، اما در مقایسه با ویکی‌پدیا، بزرگترین اثر دانش بشری در تمام دوران‌ها و تنها مهم‌ترین چیزی که تا به حال در وب ایجاد شده است، همه آنها کم رنگ هستند. در روزهای اولیه‌اش به‌طور معمول به‌،وان پوچ مورد تمس، قرار می‌گرفت، اما در حال حاضر عمیقاً در زندگی ما بافته شده است – همیشه در جیب شما زندگی می‌کند، و می‌تو،د آن را در یک بار بیرون بیاورید و در مورد یک مقاله با دوست یا تاریخ خود صحبت کنید. . ما آن را بدیهی می د،م. مقدار آن قابل اندازه گیری نیست. به نوعی، آن نیز رایگان است.

بنابراین در پزشکی، امور مالی و هنر، ما باید تلاش کنیم تا معادل م،وی ویکی‌پدیا را ایجاد کنیم که هر کاری را که این رشته نیاز دارد انجام دهد. ریاضی، آشپزی، خاطرات عزیزان مرده. کامپیوتر هم، احتمالا؟ GitHub حساب نمی شود، اما Git ممکن است. “اقتصاد به اشتراک گذاری”، اکنون یک لایه کامل از وجود حرفه ای در سراسر هر بعد قابل تصور، از انبوهی از استارت‌آپ‌هایی که شرکت‌های اشتراک‌گذاری سواری را تقلید می‌کنند پدید آمد: اوبر برای این، اوبر برای آن. تبدیل به پانچ لاین شد. کافی. بزرگ شو هیچ، اهمیت نمیدهد. به جای آن برای چیزی ویکی پدیا بسازید.

نرم‌افزار متن‌باز همیشه با این تصور مبهم پیش می‌رفت که باعث بهبود اشتراک‌ها می‌شود، که همکاری ضمنی یا سطح بالاتر ناشی از نمایش و اشتراک‌گذاری کار شما منجر به پروژه‌های بهتر، شرکت‌های موفق، ایده‌های جاه‌طلبانه‌تر و آینده‌های بهتر می‌شود. اگر همه ما روی شانه های غول ها بایستیم، برخی از ما چیزهایی را در آنجا پیدا خواهیم کرد. و مطمئنا، خوب – این یک دیدگاه آرمان‌شهری است که همه ما می‌تو،م کمی بیشتر از آن استفاده کنیم، به خصوص پس از رویدادهای اخیر. دورسی بازتابی در مورد آشفتگی هفته گذشته توییتر نتیجه گیری کرد: “ما در آن زمان کار درستی را برای شرکت های ،تی انجام دادیم، اما برای اینترنت و جامعه کار اشتباهی انجام دادیم.” یک تنش برای حل وجود دارد، مطمئنا. اما می‌خواهم قدمی فراتر بگذارم: در دنیایی مملو از میلیاردرهای بی حوصله، عدم دسترسی آزاد به یک خطر وجودی تبدیل می‌شود که می‌تواند ناگهان همه چیز را از بین ببرد.

اکنون برای چندین دهه، فناوری دستاوردها را در مواردی مانند دورهای تامین مالی، ارزش گذاری شرکت، بازار بالقوه، کاربران فعال، دانلودها و بله، قیمت سهام اندازه گیری کرده است. اما اینها همه واحدهای سرمایه داری هستند. یک سطح عمیق تر، اگر تصمیم بگیرید که بیشتر آن را بازجویی کنید، پلت فرم برای پلت فرم فقط پول است. چه ،ی اهمیت می دهد؟ ما از قبل می د،م که این یکی چگونه پیش می رود.

سرمایه می تواند کد را از بین ببرد. سرمایه می تواند هر چیزی را بکشد. بنابراین اگر چیزی که خلق کرده‌اید مهم است، پس تا زم، که میلیاردرها هنوز وجود دارند، باید آن را به چیزی تبدیل کنید که قابل ،ید نیست. ایده‌ای که نمی‌توان آن را کشت، ارزشمندتر از ایده‌ای است که می‌توان آن را کشت، و تنها چیزی که میلیاردها دلار نمی‌توانند آن را بکشند، چیزی است که نمی‌تواند برای شروع قیمتی داشته باشد، زیرا به وفور وجود دارد و بی‌پایان تکرار می‌شود. در سراسر جهان پخش می شود.

خبر خوب این است که با توجه به زمان کافی، دنیای بهتر، قوی تر و انعطاف پذیرتر مورد نیاز ما اجتناب ناپذیر است، زیرا پایه و اساس آن گذاشته شده است. توییتر ممکن است در نهایت از بین نرود، و حتی اگر هم ،اب شود، ActivityPub، Bluesky، Mastodon، و فیدهای RSS خوب قدیمی همگی منتظرند تا از بین بروند. افراد باهوش چیزهای شگفت انگیزی را در جاوا اسکریپت ایجاد می کنند، آنها را در ریموت های GitLab ذخیره می کنند و در npm منتشر می کنند. برخی از آنها قبلاً شروع شده اند. اینها دلایلی هستند که حتی بدترین سناریو ممکن برای توییتر تحت رهبری ماسک یک فاجعه کامل برای ارتباطات جهان نخواهد بود. ما خوب خواهیم بود زیرا همه این قطعات قبلاً وجود دارد. ما مشکلی نداریم زیرا اشتباهاتی که در برخورد با توییتر به ،وان یک پلتفرم مرتکب شدیم، آ،ین بار با نسل قبلی فناوری‌ها، همان‌هایی که توییتر با آن‌ها ساخته شد، انجام نشدند، آن‌هایی که باید تلاش کنیم دوباره از آنها تقلید کنیم. ما به طور خاص خوب خواهیم بود زیرا هنوز وب را داریم. ❤️


منبع: https://www.wired.com/story/twitter-elon-musk-open-source-platforms/