هیچ کس در توییتر از دست ایلان ماسک در امان نیست


ماسک این هفته لحن خود را پس از ادعای “شکارچی دیوانهخودرویی را که پسر ،دسالش حمل می کرد دنبال کرد. سؤالات در مورد این حادثه همچنان باقی است و مشخص نیست که چگونه یک حساب کاربری که اطلاعات مکان هواپیما را در توییتر منتشر می کند که از طریق بسیاری از منابع در دسترس عموم است، می تواند به یک حادثه اتومبیل مرتبط شود. اما همین کافی بود که ماسک را برانگیخت تا موضع سختی علیه اشتراک‌گذاری وضعیت لحظه‌ای یا موقعیت مک، اخیر شخص دیگری اتخاذ کند.

توییتر سیاست به روز شده اکنون پست‌هایی را پوشش می‌دهد که سایت آن را «اطلاعات خصوصی» می‌نامد. این می‌گوید که افراد همچنان می‌توانند داده‌های خود را به اشتراک بگذارند، اما نه اطلاعات مکان «زمان واقعی» یا «همان روز» دیگران را بدون رضایت آنها. توییتر همچنین افراد را از اشتراک‌گذاری ع،‌ها و ویدیوهای افراد خصوصی مسدود می‌کند. برای رویدادهای خبرساز و «مسائل یا رویدادهای مورد علاقه عمومی» معافیت ارائه می کند. به سوالات ارسال شده به توییتر درباره نحوه اجرای این سیاست پاسخی داده نشد.

وقایعی که منجر به این سیاست جدید شد، نشان می‌دهد ،، که می‌خواهند بدانند چه چیزی در این پلتفرم مجاز است، باید توییت‌های ایلان ماسک را مطالعه کنند، نه کتاب قو،ن شرکت. با این حال، اظهارات او می تواند درهم و برهم باشد. ماسک گفت: “با همه ی،ان رفتار خواهد شد.” گفت دیروز طی یک گفتگوی صوتی توییتر اسپیس با رو،مه نگاران، پست ، اطلاعات پرواز عمومی را با ارسال اطلاعات تماس یا آدرس خانه به صورت آنلاین ،یب کرد. “آنها فقط به این دلیل که شما یک رو،مه نگار هستید خاص نیستند.”

با این حال واضح است که ماسک با تعلیق رو،مه‌نگاران به دلیل گزارش‌دهی اطلاعاتی که نمی‌خواست مخاطبان زیادی ببینند، برخورد ویژه‌ای با آنها می‌کند. سی ان ان تعلیق رو،مه نگاران را “نگران کننده اما نه تعجب آور” خواند بی،هو گفت که رابطه خود با توییتر را بر اساس پاسخ به سؤالاتش در مورد تعلیق ها مجددا ارزیابی خواهد کرد. اتحادیه آزادی های مدنی آمریکا خاطرنشان کرد که ماسک حق دارد خبرنگاران و دیگران را از این پلتفرم منع کند، اما تماس گرفت تعلیق “حمله به آزادی بیان”.

تروور تیم، مدیر اجرایی بنیاد آزادی مطبوعات، می‌گوید اقدامات منفعت‌خواهانه ماسک نشان داده است که چگونه میانه‌روی در این پلتفرم می‌تواند بیشتر دستکاری شود. اگر نزدیکان ماسک یا ،، که با منافع تجاری او مطابقت دارند خواهان ممنوعیت حساب‌های کاربری هستند، او می‌تواند قانون جدیدی برای این کار وضع کند.

تیم می‌گوید: «او اساساً مردم را تشویق می‌کند که نزد او بیایند و بگویند، این حساب را مسدود کنید، آن حساب را مسدود کنید، زیرا آنها می‌دانند که او به نفع خودش عمل خواهد کرد.

در سراسر اقیانوس اطلس، ماسک ممکن است با عواقب سخت‌تری نسبت به اعتراض عمومی روبرو شود. اعضای پارلمان اروپا امروز نامه‌ای به ماسک ارسال ،د و از او خواستند که تعلیق رو،مه‌نگاران را لغو کند (در آن نوشته شده بود: «برای ما عمیقاً نگران‌کننده است که حساب‌های رو،مه‌نگاران مسدود شده است». در این نامه توصیه هایی در مورد چگونگی اصلاح سیاست های توییتر برای انطباق بهتر با سیاست جدید اتحادیه اروپا ارائه شده است قانون خدمات دیجیتال، که باعث می شود پلتفرم های آنلاین نسبت به محتوای مضر ارسال شده توسط کاربران پاسخگوتر باشند. پلتفرم های آنلاین بزرگ باید تا سال 2024 از آن پیروی کنند.

مشخص نیست که آیا ماسک تصمیم خواهد گرفت که موقعیت خود را تغییر دهد و از سمت خود منصوب شده خود به ،وان رئیس سانسور کناره گیری کند یا خیر. اما اگر فشارهای جدید بر رو،مه‌نگاران ادامه یابد، می‌تواند باعث شود خبرنگاران به جای دیگری اسکوپ‌های خود را ببرند و مخاطبان خود را دنبال کنند. دیویسون از EPIC می‌گوید اقدامات او قطعاً می‌تواند به تسریع سقوط شرکتی مانند توییتر کمک کند. نشانه ها خوب نیستند.»

گزارش اضافی توسط مورگان میکر
منبع: https://www.wired.com/story/elon-musk-blocked-journalists-twitter/