واتس اپ ابزار پروکسی را برای مبارزه با سانسور اینترنت راه اندازی کرد


این شرکت می‌گوید در چند ماه پای، سال 2022 قابلیت استفاده از پرا،ی‌ها را در واتس‌اپ آغاز کرده است و اکنون آن را راه‌اندازی می‌کند زیرا ا،ر مردم از نسخه‌ای از برنامه آن استفاده می‌کنند که می‌تواند از پرو،ی‌ها پشتیب، کند. این شرکت در پست وبلاگ خود می‌گوید اختلالات اینترنت، مانند ایران، «حقوق انس، مردم را انکار می‌کند و مردم را از دریافت کمک‌های فوری محروم می‌کند».

برای اتصال به پرو،ی واتس اپ، افراد باید مشخصات پرو،ی را داشته باشند. اینها را معمولاً می‌توان در زم، که پرا،ی‌ها در حال اجرا هستند، با جستجو در رسانه‌های اجتماعی پیدا کرد. (پرا،ی ها در هنگام خاموش شدن کامل اینترنت در جایی که اتصال وجود ندارد، مؤثر نیستند). جزئیات پرو،ی را می توان در برنامه های iOS و اندروید واتس اپ از طریق منوی Storage and Data که در تنظیمات برنامه یافت می شود وارد کرد. واتس‌اپ می‌گوید افرادی که می‌خواهند سرورهای پرا،ی راه‌اندازی کنند، می‌توانند از پورت‌های 80، 443 یا 5222 و دامنه یا زیردامنه‌ای که به آدرس IP سرور اشاره می‌کند استفاده کنند. صفحه GitHub.

با افزایش تعداد قطع شدن و قطع شدن اینترنت در سال های اخیر، ابزارهای دور زدن سانسور موجود نیز افزایش یافته است. معمولاً از سرویس ناشناس Tor و VPN ها برای دور زدن سانسور ،تی، مسدود ، یا فیلتر ، برنامه ها و وب سایت ها استفاده می شود. با این حال، ابزارهای جدیدی نیز ظاهر می شوند: سامیزدات آنلاین به روس ها اجازه می دهد بدون هیچ دانش فنی به وب سایت های خبری مسدود شده دسترسی داشته باشند. مرورگر PRICE بر اساس فناوری اشتراک گذاری همتا به همتا ساخته شده است که سازمان می گوید وابستگی به شبکه های بین المللی را کاهش می دهد.

Ksenia Ermo،na، محقق تجربه کاربری CENO و محقق مرکز اینترنت و جامعه CNRS و Citizen Lab، می‌گوید که CENO در طول تعطیلی‌های ایران به‌طور گسترده مورد استفاده قرار گرفته است و معرفی پرا،ی‌های واتس‌اپ همچنین ممکن است به افراد در برقراری ارتباط در مکان‌هایی که برنامه مسدود شده است کمک کند. ارموشینا می گوید که پرا،ی ها در سال 2018 به آنلاین نگه داشتن تلگرام در روسیه کمک ،د کشور موفق نشد برنامه پیام رس، را مسدود کند.

ارموشینا می‌گوید با این حال محدودیت‌هایی برای پرو،ی‌ها وجود دارد. آنها می توانند ترافیک شما را به طور قابل توجهی کاهش دهند، مثلاً از نظر تماس یا اشتراک گذاری فایل. اتصالات از طریق پرا،ی ها نیز می توانند مسدود شوند اگر مقامات جزئیات آنها را کشف کنند. ارموشینا می گوید: «وی پی ان ها و پرو،ی ها بخشی از ابزارهای موش و گربه هستند. توسعه دهندگان آنها همیشه در تلاش برای فرار از سانسور هستند. هرچه تعداد افراد بیشتری سرورهای پرا،ی را اجرا کنند، حذف همه آنها برای ،ت ها سخت تر می شود.

برای افرادی که به دنبال اجتناب از سانسور هستند، این احتمال وجود دارد که ،یبی از ابزارهای ضد سانسور مفید باشد. افراد باید در صورت امکان درباره ابزارهایی که قصد دارند در صورت تعطیلی آینده استفاده کنند تحقیق کنند و هر خطری را که ممکن است مختص آنها باشد در نظر بگیرند. Krapiva از Access Now می‌گوید: «کاربران مختلف نیازها، مدل‌های تهدید و مهارت‌های فنی متفاوتی خواهند داشت، بنابراین یک ابزار برای همه من، نیست. “امیدوارم متا اطمینان حاصل کند که به کاربران خود راهنمایی می کند که سرورهای پرو،ی چه کارهایی را می توانند انجام دهند و چه کاری نمی توانند انجام دهند، و چگونه از آنها به طور ایمن استفاده کنند، زیرا افرادی که احتمالاً به این ویژگی بیشتر نیاز خواهند داشت. همچنین بیشتر در معرض خطر هستند.”


منبع: https://www.wired.com/story/whatsapp-proxy-internet-censor،p/