کشاورزی عمودی نقص مهلک خود را پیدا کرده است


در ماه ژوئن، یک مزرعه عمودی وسیع جدید در حومه شهر ،یسی بدفورد افتتاح شد. در یک مراسم افتتاحیه شیک، اعضای پارلمان بریت،ا شنیده شد که این تاسیسات درخشان روزی سالانه 20 میلیون گیاه تولید می کند. این آ،ین افتتاحیه برای Infarm، یک شرکت کشاورزی عمودی اروپایی بود که بیش از 600 میلیون دلار بودجه سرمایه گذاری خطرپذیر جمع آوری کرده بود، و نوید آینده ای را می داد که در آن سبزیجات در انبارهایی با فناوری پیشرفته که با چراغ های LED روی هم چیده شده اند به جای مزارع باز یا گلخانه ها رشد می کنند.

اما اکنون آینده مزرعه بدفورد چندان درخشان به نظر نمی رسد. در 29 نوامبر، انفارم بنیانگذاران به نیروی کار خود ایمیل زد اعلام ،د که “حدود 500 کارمند” – بیش از نیمی از نیروی کار – را ا،اج می کنند. در این ایمیل برنامه‌های شرکت برای کوچک‌سازی فعالیت‌های خود در بریت،ا، فرانسه و هلند و تمرکز بر کشورهایی که پیوندهای قوی‌تری با ،ده‌فروش‌ها داشتند و شانس بیشتری برای در نهایت سودآوری داشتند، توضیح داده شد. در ماه سپتامبر، Infarm پیش از این 50 کارمند خود را به دلیل نیاز به کاهش هزینه های عملیاتی ا،اج کرده بود تمرکز بر سودآوری.

تنها شش ماه پیش، حال و هوای بزرگ‌ترین شرکت کشاورزی عمودی اروپا به‌طور بی‌وقفه خوش‌بینانه بود، پس چه چیزی تغییر کرد؟ به گفته سیندی ون ریجسویک، استراتژیست در شرکت تحقیقاتی هلندی RaboResearch، فشارهای متعددی که همیشه برای مزارع عمودی وجود داشته است، واقعاً در سال 2022 به اوج رسیده است. برای شروع، این صنعت به شدت در برابر افزایش قیمت برق آسیب پذیر است. برق رس، به همه این LED های گیاهی انرژی زیادی مصرف می کند و بین دسامبر 2020 و ژوئیه 2022 قیمت انرژی مصرف کننده در اتحادیه اروپا افزایش یافت. نزدیک به 58 درصد. ون رایسویک ،ن می‌زند که هجده ماه پیش، مزارع عمودی اروپایی حدود 25 درصد از هزینه‌های عملیاتی خود را صرف برق می‌،د، اما ممکن بود تا حدود 40 درصد افزایش یابد.

در همان زمان، سرمایه گذاران شروع به بستن کمربند خود کرده و به دنبال مسیرهای سریع تری برای سودآوری هستند. ساخت مزارع عمودی در مقایسه با مزارع معمولی در فضای باز گران است. AppHarvest – یک شرکت مستقر در ایالات متحده که گلخانه‌های با فناوری پیشرفته می‌سازد – علیرغم عرضه عمومی در سال 2021، برای یافتن پول نقد کافی برای تأمین مالی عملیات جاری خود تلاش کرده است. این شرکت در آ،ین گزارش سه ماهه خود گفت که «تردید اساسی» در مورد آن وجود دارد. توانایی ادامه دادن به سوی آینده.

چشم انداز ضعیف مالی جه، نیز بر مصرف کنندگان فشار وارد می کند. بیشتر مزارع عمودی گیاهان، شاخساره و سایر سبزیجات سالاد برگی را پرورش می دهند. سبزی‌های برگ‌دار محصول مورد نیاز صنعت هستند زیرا به سرعت در زیر LED رشد می‌کنند و ماندگاری کوتاهی دارند و قیمت من،ی دارند. اما با تورم بالا، مصرف‌کنندگان ممکن است ترجیح دهند از گیاهان گران‌قیمت پرورشی عمودی صرف نظر کنند تا چیزی کمی مقرون به صرفه‌تر باشند. این به ویژه برای مزارع عمودی اروپایی صادق است. ون ریجسویک می‌گوید: «بازار اروپا مکان دشواری برای کشاورزی عمودی است، زیرا رقابت بسیار زیادی با محصولاتی که در مزارع یا گلخانه‌ها کشت می‌شوند، وجود دارد.

مزارع عمودی ممکن است شانس بیشتری برای بقا داشته باشند، اگر به کشورهایی که انرژی ارزان است و کشت محصولات در خارج دشوار است، نگاه کنند. یکی از مکان های آشکار خاورمیانه است. کشورهای شورای همکاری خلیج ، – گروهی متشکل از ،ستان سعودی، بحرین، کویت، عمان، قطر و امارات متحده ،ی – حدود 85 درصد از کل مواد غذایی و 56 درصد از سبزیجات خود را وارد می کنند. ارز گالونسکا، بنیانگذار Infarm، در 14 دسامبر در کنگره کشاورزی عمودی در ابوظبی گفت: “هنگام انتخاب بازارهای جدید برای گسترش و ایجاد مزرعه، ما به دنبال مکان هایی هستیم که نیاز روزافزونی به تولید غذا و امنیت غذایی دارند.” یکی از بزرگترین مزارع عمودی جهان پیش از این افتتاح شد سال در دبی. این مرکز تقریباً سه برابر بزرگ‌تر از مرکز رشد Infarm’s Bedford است و سبزیجات برگ‌دار را برای خطوط هوایی امارات و فروشگاه‌های محلی تامین می‌کند.


منبع: https://www.wired.com/story/vertical-farms-energy-crisis/