کشورهایی که بیشترین ضربه را از تغییرات اقلیمی وارد کرده اند ممکن است سرانجام به حق خود برسند


سخنرانان به طور مکرر از عبارت “غرامت اقلیمی” برای توصیف مسئولیت جبران نسل های آینده بر اساس آسیب های گذشته استفاده می کنند. لیزا وانهالا، دانشمند علوم سیاسی در دانشگاه کالج لندن که مذاکرات ضرر و زیان را مطالعه می کند، توضیح می دهد که این نشان دهنده سنتی به قدمت جنگ جه، اول است، زم، که کشورهای خاصی مسئول پرداخت هزینه پا،ازی بودند. اما آلاینده‌های ثروتمندی مانند ایالات متحده همچنان نگران هستند که با وجود توافقات در COPهای گذشته برای جلوگیری از ادعای مسئولیت، از آنها برای پاسخگویی در مکان‌های خارج از سازمان ملل استفاده شود. این کشورها می‌خواهند گفتگو را به دور از آسیب‌های گذشته نگاه دارند و ترجیح می‌دهند از عبارت غیرمستقیم و بازتر «زیان و ضرر» در میز مذاکره استفاده کنند. کشورهای طرفدار امور مالی که نگران از خود بیگانگی کشورهای ثروتمند هستند، تا حد زیادی پذیرفته اند که با این شرایط صحبت کنند – حداقل در اتاق مذاکره. سازمان ملل برای پیشبرد نیاز به اجماع دارد.

این سوال باقی می ماند که عبارت “ضرر و ضرر” در واقع به چه م،است. یک ایده، که توسط آلمان پیش از COP رهبری می شود، نوعی برنامه بیمه است که در صورت وقوع یک فاجعه مرتبط با آب و هوا پرداخت می کند. این برنامه که اتحادیه اروپا آن را سپر جه، می‌نامد، احتمالاً شامل کمک کشورهای ثروتمندتر برای پوشش حق بیمه می‌شود و مکمل تلاش‌های امدادرس، در بلایای طبیعی است. در COP، تعدادی از کشورها، از جمله بلژیک و ایرلند، بودجه ای را برای این برنامه متعهد شده اند.

اما سایر کشورها خواهان یک صندوق برای ضرر و زیان در سازمان ملل هستند. در میان سرسخت ترین م،عان، برخی از کشورهای جزیره کوچکی هستند که ایده ضرر و زیان را مطرح ،د، که می گویند هر طرح بیمه ای نمی تواند به قیمت یک برنامه مبتنی بر کمک هزینه برای کشورهای آسیب دیده تمام شود. میچای رابرتسون، که مذاکرات مالی برای AOSIS، گروهی از ایالت‌های جزیره‌ای کوچک را رهبری می‌کند، می‌گوید: «با بدتر شدن اثرات آب و هوا، برخی از مکان‌ها غیرقابل بیمه خواهند شد. به علاوه، او می افزاید، بیمه در پوشش بلایای ناگه، خوب است، اما تغییرات آهسته مانند بیابان زایی و افزایش سطح دریاها را پوشش نمی دهد. کشورهای عضو این گروه ایده های زیادی برای نحوه تامین مالی یک صندوق خسارت و ضرر سازمان ملل دارند، از جمله کمک های بلاعوض از آلاینده ها یا سایر اقدامات مانند مالیات بر سود شرکت نفت.

اوا، روز سه‌شنبه در مصر، در حالی که رهبران جهان از آنجا خارج شدند و دستورات راهپیمایی خود را به مذاکره‌کنندگان واگذار ،د، برخی نسبت به ایجاد یک صندوق کمی خوشبین‌تر به نظر می‌رسند. موتلی از باربادوس در یک کنفرانس مطبوعاتی در روز سه شنبه گفت: «کافی است که بگوییم این شتاب در حال جمع شدن است. چالش‌هایی پیش رو وجود دارد، از جمله نشانه‌هایی مبنی بر اینکه ممکن است بریت،ا تمایلی به تامین بودجه نداشته باشد و در مورد موقعیت ایالات متحده که از انتخابات میان‌دوره‌ای ظاهر می‌شود، عدم اطمینان وجود داشته باشد. همچنین نقش کشورهایی مانند چین و هند که اکنون آلاینده های اصلی هستند اما در گذشته به این مشکل کمک نکرده اند، نامشخص است. در حاشیه این مذاکرات، گاستون براون، نخست وزیر آنتیگوا و باربودا، تاکید کرد که همه باید گام بردارند. «آلاینده باید بپردازد. من فکر نمی کنم برای هیچ کشوری مجوز رایگان وجود داشته باشد.

در این میان، اقدامات بیشتری خارج از فرآیند سازمان ملل در حال انجام است. در COP27، نیوزیلند و سایر آلاینده‌ها صندوق‌های خسارات و خسارات خود را ایجاد کرده‌اند و به جنبشی ملحق شده‌اند که سال گذشته توسط اسکاتلند، عضوی غیر از سازمان ملل، رهبری شد و در مجموع 7 میلیون دلار برای ضرر و زیان متعهد شد. نیکولا استورجن، وزیر اول، در یک رویداد اذعان کرد که این “بسیار بسیار کوچک” در زمینه بالقوه تریلیون ها ضرر و زیان است. او گفت که پوشش هزینه‌های هنگفت را نمی‌توان تنها از طریق «ائتلافی از مشتاقان» که تصمیم می‌گیرند به تنهایی دست به اقدام بزنند، حل نمی‌شود و اهمیت یافتن اجماع در مذاکرات COP را برجسته می‌کند.

او به هوک، همکارش روی آورد و از او به خاطر سالها تلاشش برای تحقق آن تشکر کرد. او پاسخ داد که اغلب از او می‌پرسند که چرا با وجود کاستی‌های مداوم COP، هر سال به حضورش ادامه می‌دهد. پاسخ او خوش بینی بی امان است. امسال، حداقل، آنها در مورد پول صحبت می کنند، و این یک شروع است. او بعداً گفت: «ما سال‌هاست که این بازی را انجام می‌دهیم، و می‌بازیم، اما این بار آن را به دست آوردیم.»


منبع: https://www.wired.com/story/cop27-climate-reparations/