12 ویژگی برتر جدید اندروید 14 (2023): نحوه نصب، ویژگی ها، تاریخ انتشار


جهان ترین سیستم عامل محبوب موبایل نسخه دیگری را در دست ارتقاء دارد—اندروید 14– که نوید بهبود حریم خصوصی، امنیت و عملکرد را می دهد. گوگل، شرکتی که این سیستم‌عامل را مدیریت می‌کند، همچنین به بهبود تجربه صفحه نمایش‌های بزرگ‌تر مانند تبلت‌ها و گوشی‌های هوشمند تاشو اشاره کرده است. اندروید 14 هنوز در مرحله آزمایشی است، اما نسخه نهایی احتمالاً در پایان تابستان بر روی گوشی شما قرار خواهد گرفت. در اینجا، ویژگی‌هایی را که توجه ما را به خود جلب کرده است، تجزیه می‌کنیم و با به اشتراک گذاشتن ویژگی‌های اضافی در ماه‌های آینده، موارد بیشتری را اضافه خواهیم کرد.

اگر تعجب می‌کنید، گوگل رسماً نام دسرهای اندرویدی را به صورت حروف الفبا با اندروید 10 حذف کرد، اما نسخه‌ها همچنان با همان سیستم کدگذاری داخلی دارند. اندروید 13 سال گذشته تیرامیسو بود، بنابراین دسر با حرف U امسال کیک وارونه نام دارد. بیایید حفاری کنیم.

به روز شده در 13 آوریل 2023: اولین نسخه بتا اندروید 14 اینجا است و ما جزئیات را اضافه کرده ایم.

نحوه دانلود و نصب اندروید 14

پس از راه اندازی دو پیش نمایش توسعه دهندگان از اندروید 14، گوگل اولین نسخه رسمی بتا را منتشر کرد. پیش‌نمایش‌ها برای توسعه‌دهندگان طراحی شده بود، اما نسخه بتا اندروید 14 برای دارندگان پی،ل گوگل است که می‌خواهند جدیدترین ویژگی‌ها را آزمایش کنند. ما نصب نسخه بتا اندروید 14 را بر روی گوشی اصلی خود توصیه نمی کنیم، زیرا باگ ها و مشکلات اجتناب ناپذیر هستند.

اگر مصمم هستید آن را امتحان کنید، باید یک گوشی هوشمند Google Pixel (Pixel 4A 5G یا جدیدتر) داشته باشید و باید در برنامه اندروید بتا برای پی،ل. اگر از آن پیوند بازدید کنید و به حساب Google خود وارد شده باشید، دستگاه های واجد شرایط شما لیست می شوند و می تو،د به سادگی کلیک کنید انتخاب کنید. ابتدا حتما از گوشی اندروید خود نسخه پشتیبان تهیه کنید. نسخه‌های بتا منظمی وجود خواهند داشت که باید پایدار باشند، اما توجه داشته باشید که مجبور خواهید بود گوشی خود را پاک کنید اگر می خواهید از برنامه انصراف دهید و به آ،ین نسخه پایدار عمومی اندروید بازگردید.

برترین ویژگی های اندروید 14

ما تاکنون ویژگی‌ها و پیشرفت‌های مورد علاقه‌مان را برجسته می‌کنیم، اما گمانه‌زنی‌هایی در مورد آنچه که برش نهایی را ایجاد می‌کند وجود دارد. می تو،د اطلاعات بیشتری ،ب کنید در سایت توسعه دهنده گوگل. با توجه به آنچه دیدیم، اندروید 14 تا حد زیادی مانند یک ارتقاء کوچک نسبت به نسخه قبلی خود به نظر می رسد، بدون هیچ پیشرفت مهمی.

عمر باتری بهبود یافته

در اینجا هیچ ویژگی سرفصلی وجود ندارد، اما گوگل تلاش جدی برای بهبود کارایی اندروید برای کاهش مصرف انرژی انجام داده است. تغییرات در نحوه رسیدگی به وظایف پس‌زمینه، دانلودها و بارگذاری‌ها توسط سیستم‌عامل، در کنار چند ترفند دیگر، به دارندگان اندروید این امکان را می‌دهد که عمر باتری گوشی خود را کمی کاهش دهند. همچنین به نظر می رسد گزینه بررسی «زمان صفحه از آ،ین شارژ کامل» در منوی تنظیمات باتری (حذف شده در اندروید 12) بازگشته است.

با حسن نیت از گوگل

فونت های بزرگتر و مقیاس بندی دقیق تر

تغییر به فونت بزرگتر در اندروید 13 به 130 درصد در تلفن های پی،ل گوگل محدود شده بود، اما اندروید 14 به شما امکان می دهد فونت ها را تا 200 درصد مقیاس کنید. برای جلوگیری از طرح‌بندی‌های بد، این سیستم از مقیاس‌بندی غیرخطی استفاده می‌کند، به این م،ی که کلماتی که قبلاً بزرگ‌تر شده‌اند (مانند سرفصل‌ها) بزرگ‌تر نمی‌شوند و متن را برای افراد دارای اختلال بینایی خواناتر می‌کند.

اعلان چشمک می زند

اندروید 14 به شما امکان می دهد فلاش دوربین و فلاش صفحه نمایش را برای اعلان های دریافتی روشن کنید. این در سایر گوشی‌های هوشمند اندرویدی (مانند دستگاه‌های سامسونگ) و آیفون‌ها در دسترس بوده است سال ها، اما در خود سیستم عامل ایجاد نشده است. می تو،د یکی یا دیگری یا هر دو را روشن کنید و رنگی را که نمایشگرتان چشمک می زند را انتخاب کنید. در اصل برای کمک به افراد مبتلا به کم شنوایی طراحی شده است، می تواند برای هر،ی که نمی خواهد تلفنشان با هر اعلان دریافتی صدا یا وزوز ایجاد کند مفید باشد.

پشتیب، بهتر از صفحه نمایش های بزرگ

اولین چیزی که گوگل در پیش‌نمایش اولیه توسعه‌دهندگان اعلام کرد، کمک به توسعه‌دهندگ، بود که سعی می‌،د اپلیکیشن‌هایی بسازند که به خوبی با اندازه‌های مختلف صفحه نمایش سازگار شوند. با ابزارها و توصیه‌های طراحی بیشتر که برای توسعه‌دهندگان در دسترس است، می‌توان انتظار داشت برنامه‌هایی که در گوشی‌های هوشمند، تلفن‌های تاشو و تبلت‌ها به خوبی کار کنند. این نشان دهنده کاری است که اپل برای انتقال یکپارچه ا،یستم اپلیکیشن خود از آیفون به آی پد به مک بوک انجام داده است.

با حسن نیت از گوگل

محدود ، دسترسی به ع، و ویدیو

اگر از ماهیت همه یا هیچ اعطای دسترسی یک برنامه به ع،‌ها و ویدیوهای خود ناراحت هستید، خوشحال خواهید شد که بد،د اندروید 14 گزینه‌ای را برای انتخاب ع،‌ها و ویدیوهای خاصی که اجازه دسترسی به آن‌ها را دارد اضافه می‌کند. اپل ویژگی مشابهی را در iOS 14 معرفی کرد.

امنیت پیشرفته

از آنجایی که ب،زارها تمایل دارند نسخه‌های قدیمی‌تر اندروید را هدف قرار دهند تا از پیشرفت‌های امنیتی در نسخه‌های جدیدتر جلوگیری کنند، Android 14 به شما اجازه نمی‌دهد برنامه‌های قدیمی‌تر را از اندروید ۵.۱ و نسخه‌های قبلی نصب کنید. چند ترفند دیگر در پشت صحنه برای بهبود امنیت وجود دارد، اما شاید مهم‌ترین آنها پشتیب، بهبودیافته برای احراز هویت با کلیدهای عبور است که امکان ورود بیومتریک را به جای استفاده از رمزهای عبور برای برنامه‌های بیشتر فراهم می‌کند.

با حسن نیت از گوگل

ترجیحات منطقه ای

خواه دما را بر حسب سانتیگراد یا فارنهایت ترجیح می دهید، دوشنبه یا یکشنبه به ،وان شروع هفته، یا تقویم یا اعداد خاص، می تو،د این دما را در سراسر سیستم در Android 14 تنظیم کنید و از طریق پشتیبان گیری و بازیابی ادامه خواهند داشت. همچنین پشتیب، بهبود یافته برای زبان های ،تی مانند فرانسوی و سفارشی سازی بهتر زبان بر اساس منطقه وجود دارد.

اتصال ماهواره ای

مدتی است که سر و صدایی در مورد اتصال ماهواره ای برای تلفن ها وجود دارد، به خصوص از زم، که اپل سال گذشته Emergency SOS را از طریق ماهواره با آیفون 14 معرفی کرد. پشتیب، از چنین اتصالی در اندروید 14 توسط تایید شد این توییت از هیروشی لاکهایمر، معاون ارشد گوگل برای اندروید. اینکه دقیقاً چه م،ایی دارد هنوز مشخص نیست، اما می‌تواند اتصال بهتری را به مناطق دورافتاده‌ای که در حال حاضر فاقد سرویس تلفن همراه هستند، به ارمغان بیاورد.

ژست های پیش بینی کننده برگشت

Google یک پیکان عقب برجسته را اضافه کرده است که با کاغذدیواری یا طرح زمینه شما مطابقت دارد تا ناوبری با اشاره واضح تر باشد. همراه با حرکات پیش بینی کننده پشت، که به شما امکان می دهد نگاهی اجمالی به صفحه ای که یک حرکت تند کشیدن به عقب شما را به آن می برد، در اختیار مردم قرار دهد، درک نحوه پیمایش و مکان فرود آنها برای مردم آسان تر خواهد بود. در حال حاضر مشخص نیست که یک سوایپ به عقب شما را در اندروید به کجا می برد. گاهی اوقات صفحه اصلی، گاهی اوقات یک صفحه قبلی یا یک برنامه است.

شبیه سازی اپلیکیشن

افرادی که دو حساب در یک برنامه دارند از این یکی قدرد، خواهند کرد. نمونه دوم از یک برنامه به شما امکان می دهد از دو حساب به طور همزمان استفاده کنید. برخی از تولیدکنندگان گوشی‌های هوشمند راه‌هایی را برای انجام این کار با برنامه‌های منتخب ارائه می‌کنند، و راه‌حل‌هایی نیز وجود دارد، اما یک گزینه رسمی اندروید در منوی تنظیمات احتمالاً بهتر عمل خواهد کرد. این چیزی است گوگل فقط در حال آزمایش است در حال حاضر، و ممکن است نسخه نهایی اندروید 14 را منتشر نکند.

Health Connect

ممکن است از یک برنامه برای ترازوی هوشمند خود، برنامه دیگر برای دویدن و برنامه دیگر برای ردیابی خواب خود استفاده کنید. گوگل اپلیکیشن Health Connect راهی برای متمرکز ، داده‌های سلامتی و تن، اندام و اشتراک‌گذاری آن در برنامه‌ها و سرویس‌های مختلف ارائه می‌کند، اگرچه هنوز در نسخه بتا است. گمانه زنی هایی وجود دارد مبنی بر اینکه این برنامه ممکن است روی همه دستگاه های اندروید 14 از پیش نصب شده باشد.

گزینه های اشتراک گذاری بهبود یافته

منوی اشتراک‌گذاری در اندروید مدت‌هاست که در دستگاه‌ها و برنامه‌های اندرویدی مختلف ناسازگار بوده است. Google اکنون به برنامه‌ها اجازه می‌دهد تا اقدامات سفارشی را به اشتراک‌گذاشته‌های سیستم اضافه کنند و از داده‌های برنامه بیشتر برای تعیین رتبه‌بندی اه، بالقوه اشتراک شما استفاده می‌شود. این باید یک منوی اشتراک‌گذاری سازگارتر و مفیدتر را فراهم کند که برنامه‌ها و مخاطبینی را که واقعاً می‌خواهید با آن‌ها به اشتراک بگذارید، را نشان می‌دهد.


ج، زم، اندروید 14

اندروید 14 در حال حاضر در مرحله بتا است. ما احتمالاً در طول این مدت چیزهای زیادی در مورد ویژگی های جدید خواهیم شنید Google I/O، کنفرانس توسعه دهندگان این شرکت که در 10 می برگزار می شود. انتظار می رود چندین ماه نسخه بتا منتشر شود تا زم، که گوگل نسخه نهایی را در اوا، آگوست یا اوایل سپتامبر معرفی کند. تلفن های پی،ل گوگل معمولاً اولین ،، هستند که به روز رس، را دریافت می کنند. باید خط‌مشی نرم‌افزار دستگاه خود را بررسی کنید تا ببینید آیا و چه زم، آن را دریافت خواهید کرد.
منبع: https://www.wired.com/story/،w-to-download-android-14-and-features/