5G چیست؟ راهنمای کامل زمان، چرا و چگونه


آینده بستگی دارد روی اتصال از هوش مصنوعی و خودروهای خودران، تا پزشکی از راه دور و واقعیت ،یبی، تا فناوری‌هایی که هنوز رویا نرفته‌اند، همه چیزهایی که امیدواریم زندگی ما را آسان‌تر، ایمن‌تر و سالم‌تر کنند، نیازمند اتصال به اینترنت پرسرعت و همیشه روشن هستند. برای همگامی با تقاضا، صنعت موبایل 5G را معرفی کرد که به این دلیل نامگذاری شد که نسل پنجم فناوری شبکه های بی سیم است.

5G سرعت بالاتری تا 10 گیگابیت در ث،ه (Gbps) را برای گوشی شما به ارمغان می آورد. این به اندازه کافی سریع است که می تو،د یک فیلم 4K را در 25 ث،ه دانلود کنید. اما 5G فقط برای اتصال سریعتر نیست. همچنین تأخیر کمتری ارائه می دهد و امکان اتصال همزمان دستگاه های بیشتری را فراهم می کند.

5G چیست؟

به ،وان نسل پنجم شبکه های سلولی، 5G یک استاندارد جه، بی سیم است. تمام شبکه های سلولی داده های رمزگذاری شده را از طریق امواج رادیویی ارسال می کنند. امواج رادیویی فرکانس های مختلفی دارند و به باند ت،یم می شوند. نسل‌های قبلی مانند 4G روی فرکانس‌های باند پایین و متوسط ​​کار می‌،د، اما 5G می‌تواند روی فرکانس‌های باند پایین، متوسط ​​و بالا (که به ،وان موج میلی‌متری نیز شناخته می‌شود) کار کند. فرکانس‌های پایین‌تر می‌توانند مسافت بیشتری را طی کنند و از موانع عبور کنند، اما سرعت‌های نسبتاً پایینی ارائه می‌دهند، در حالی که فرکانس‌های بالاتر بسیار سریع‌تر هستند، اما برد محدودی دارند و برای عبور از اجسام تلاش می‌کنند.

در حالی که 5G طیفی از فرکانس‌های رادیویی استفاده نشده را در انتهای بالای طیف باز می‌کند، همچنین شامل فناوری‌ها و تکنیک‌های جدیدی برای ،یب تکه‌هایی از طیف است که در حال حاضر استفاده می‌شوند. در سطح پایین، 5G بسیار شبیه به 4G است.

عرضه 5G

اپراتورها چند سالی است که شبکه های 5G خود را می سازند، اما رویکردهای متفاوتی را اتخاذ کرده اند. همه اپراتورها کار خود را با ساختن 5G در بالای شبکه‌های موجود خود آغاز ،د، که اتصالات زیادی را فراهم می‌کرد، اما نه با سرعت‌های بالا مرتبط با 5G. اخیراً، آنها شروع به ساخت شبکه‌های جدید 5G با باند بالا کرده‌اند، اما این شبکه‌ها عمدتاً به شهرها یا مکان‌های خاص در داخل شهرها محدود می‌شوند. با استفاده از آن می تو،د یک نمای کلی به دست آورید نقشه 5G Ookla.

ورایزون 5G با باند پایین را در سراسر کشور ارائه می‌کند که روی آن با ،وان 5G در سراسر کشور مشخص شده است نقشه پوشش. ورایزون 5G باند متوسط ​​را در بسیاری از مناطق شهری و 5G باند بالا را در بسیاری از شهرها ارائه می‌کند، اما پوشش باند متوسط ​​و باند بالا در کنار هم قرار گرفته و بر،ب 5G Ultra Wideband یا 5G UW را نشان می‌دهد.

AT&T همچنین پوشش 5G با باند پایین را در بیشتر نقاط کشور و پوشش باند متوسط ​​در برخی شهرها ارائه می دهد که هر دو به سادگی به ،وان 5G در آن بر،ب گذاری شده اند. نقشه پوشش. 5G با باند بالا AT&T در حال حاضر به مجموعه‌ای از مکان‌ها مانند استادیوم‌ها محدود شده است و به ،وان 5G+ بر،ب‌گذاری شده است. AT&T در اوایل تلاش‌های خود در زمینه 5G، شبکه LTE گسترش یافته خود را با نام “5G E” به بازار عرضه کرد و توسط هیئت ملی بازبینی تبلیغات به دلیل گمراه ، مشتریان مورد سرزنش قرار گرفت.

T-Mobile 5G با باند پایین را در سراسر کشور ارائه می دهد که در آن با ،وان 5G Extended Range مشخص شده است. نقشه پوشش. 5G با باند متوسط ​​و بالای آن با ،وان 5G Ultra Capacity بر،ب گذاری شده است.

در نهایت، دسترسی و سرعت 5G متغیر است زیرا خدمات 5G در سه باند ارائه می شود. باند پایین که معمولاً زیر 1 گیگاهرتز کار می کند، می تواند به سرعت 250 مگابیت در ث،ه برسد. معاوضه برای سرعت های نسبتاً آهسته تر باند پایین، دسترسی وسیع است، به این م،ی که حامل ها می توانند با استفاده از این نوع تج،ات فاصله بیشتری را بین برج ها بگذارند.

تحلیلگران باند می، طیف 5G را نقطه شیرین می نامند، زیرا گستره جغرافیایی وسیعی دارد و سریعتر از باند پایین است. باند می، بین 1 تا 6 گیگاهرتز کار می کند و می تواند به سرعت 1 گیگابیت بر ث،ه برسد.

اما برای دستیابی به حدا،ر سرعت های مرتبط با 5G، اپراتورها به فناوری موج میلی متری (یا mmWave) نیاز دارند که از حدا،ر طیف بی سیم بهره می برد که در 20 گیگاهرتز و بالاتر کار می کند. mmWave می‌تواند سرعت‌های چند گیگ را فعال کند، اما سیگنال‌های موج میلی‌متری در فواصل طول، کمتر قابل اعتماد هستند و به راحتی توسط موانعی مانند درختان، مردم و حتی باران مختل می‌شوند. برای عملی ، آن برای استفاده از تلفن همراه، اپراتورها باید تعداد زیادی از نقاط دسترسی کوچک را در شهرها مستقر کنند، به جای اینکه مانند امروز به چند برج سلولی بزرگ تکیه کنند.

فهمیدن اینکه آیا 5G برای شما در دسترس است و به چه شکلی نیاز به کمی کارآگاهی دارد، اما شما همچنین به دستگاهی نیاز خواهید داشت که بتواند سیگنال 5G را مدیریت کند.

گوشی های هوشمند 5G

هر ،ی که بخواهد از مزایای این شبکه های جدید 5G استفاده کند، به یک دستگاه توانمند نیاز دارد. ا،ر سازندگان بزرگ تلفن در حال حاضر گوشی های 5G را ارائه می دهند، اما همانطور که دیدیم، 5G یک اصطلاح کلی است. همه تلفن‌های 5G از باند پایین و می، پشتیب، می‌کنند (اغلب با ،وان «sub-6» شناخته می‌شوند، زیرا در فرکانس‌های 6 گیگاهرتز و پایین‌تر کار می‌کنند)، اما همه تلفن‌های 5G قادر به اتصال باند بالا نیستند. اگر گوشی هوشمندی می‌خواهید که بتواند از شبکه‌های باند بالا (mmWave) استفاده کند، به دنبال پشتیب، mmWave باشید.

می‌تو،د پشتیب، از mmWave را در تلفن‌های پیشرفته مانند iP،ne 14 Pro اپل، Google Pixel 7 Pro و Samsung Galaxy S22 در ایالات متحده پیدا کنید. شایان ذکر است که همین مدل ها اغلب بدون پشتیب، mmWave در کشورهای دیگر فروخته می شوند.

5G برای من چه م،ایی دارد؟

بیشتر سر و صدای 5G روی پتانسیل آن متمرکز است. از آنجایی که گوشی‌های هوشمند متصل به 4G LTE می‌توانند ویدیوهای با کیفیت بالا را پخش کنند، ممکن است از خود بپرسید که 5G چه چیزی را برای مردم عادی به ارمغان می‌آورد. جدای از سرعت دانلود سریع تر، تاخیر کمتر با افزایش پاسخگویی، به نفع بازی های چند نفره و ابری است. و ظرفیت بالاتر 5G برای اتصال چندین دستگاه بدون مشکل نیز به ما کمک می‌کند تا زم، که بخشی از جمعیت هستیم، چه یک کنسرت شلوغ یا یک بازی فوتبال، همه ما را آنلاین نگه دارد.

پایداری و سرعت 5G همچنین نویدبخش بهبودهایی برای خودروهای بدون راننده، هواپیماهای بدون سرنشین کنترل از راه دور و هر جای دیگری است که زمان پاسخگویی در آن حیاتی است. در حالی که مزایای ملموس امروز محدود است، پتانسیل بسیار زیادی برای خدمات مح،ات ابری بیشتر، تجربیات واقعیت افزوده و هر آنچه که در آینده پیش می‌آید وجود دارد. اما یک برنامه قاتل واقعی 5G برای مصرف کنندگان همچنان گریزان است.

مسابقه برای تسلط 5G

ایالات متحده مشتاق ادعای نقش رهبری در استقرار 5G در سراسر جهان بوده است، اما تاکنون به طور کامل موفق نشده است. هوآوی مستقر در چین، پیشروترین تولیدکننده تج،ات شبکه 5G در جهان است، و در حالی که تج،ات آن به طور گسترده ای مستقر هستند، این شرکت به دلیل ارتباط ادعایی خود با ،ت چین با نظارت و حتی ممنوعیت کشورهای غربی مواجه شده است. شرکت‌های دیگری که تج،ات 5G تولید می‌کنند، مانند نوکیا، اری،ون و سامسونگ – که مقر اصلی هیچ یک از آنها در ایالات متحده نیست – ممکن است از این ممنوعیت‌ها سود برده باشند.

به گفته این شرکت تحقیقاتی مستقر در بریت،ا، از منظر سرعت، ایالات متحده در بین 15 کشور برتر ظاهر نمی شود. سیگنال بازکه نشان داد کره ج،ی با سرعت 432.7 مگابیت بر ث،ه بالاترین سرعت دانلود 5G را دارد و پس از آن ما،ی، سوئد، بلغارستان و امارات متحده ،ی قرار دارند. جایی که آمریکا انجام داد امتیاز بالا در دسترس بودن 5G بود، با امتیاز 25.2 درصد، به این م،ی که کاربران بیش از یک چهارم از زمان خود را با اتصال فعال 5G سپری ،د – نتیجه ای چشمگیر برای کشوری به وسعت ایالات متحده، و نشانه ای از این است که عرضه در حال جمع شدن است. سرعت


منبع: https://www.wired.com/story/wired-guide-5g/