VPN رایگان Amnezia به کاربران کمک می کند از سانسور در روسیه جلوگیری کنند


،ت روسیه بیش از آن را ممنوع کرده است 10000 وب سایت برای محتوای مربوط به جنگ در اوکراین از زم، که مسکو تهاجم تمام عیار را در فوریه 2022 آغاز کرد. لیست سیاه شامل فیس بوک، توییتر، اینستاگرام و رسانه های خبری مستقل است. در طول سال گذشته، روس‌هایی که در داخل کشور زندگی می‌کنند به ابزارهای دور زدن سانسور مانند VPN‌ها روی آورده‌اند تا از طریق محاصره اطلاعات نفوذ کنند.

اما با مسدود شدن ده‌ها شبکه خصوصی مجازی که باعث می‌شود کاربران برای حفظ دسترسی خود به اطلاعات رایگان تلاش کنند، فعالان و توسعه‌دهندگان محلی راه‌حل‌های جدیدی ارائه می‌کنند. یکی از آنها Amnezia VPN است، یک مشتری رایگان و منبع باز VPN.

Mazay Banzaev، بنیانگذار Amnezia VPN می گوید: «ما حتی آن را تبلیغ و تبلیغ نمی کنیم، و هنوز صدها کاربر جدید هر روز وارد می شوند.

برخلاف VPN های تجاری که کاربران را از طریق سرورهای شرکت هدایت می کنند، که می توانند مسدود شوند، Amnezia VPN ،ید و راه اندازی سرورهای خود را برای کاربران ساده می کند. این به آنها امکان می دهد آدرس IP خود را انتخاب کنند و از پروتکل هایی استفاده کنند که مسدود ، آنها سخت تر است.

Banzaev می‌گوید: «بیش از نیمی از VPN‌های تجاری در روسیه مسدود شده‌اند، زیرا مسدود ، آنها به اندازه کافی آسان است: آنها آنها را با پروتکل‌ها مسدود نمی‌کنند، بلکه با آدرس‌های IP مسدود می‌کنند. “[Amnezia] نسبت به یک VPN تجاری معمولی انعطاف پذیرتر است.”

Amnezia VPN شبیه Outline است، یک ابزار رایگان و متن باز که توسط Jigsaw، یکی از شرکت های تابعه گوگل توسعه یافته است. Amnezia در سال 2020 طی یک هکاتون با حمایت سازمان حقوق دیجیتال روسیه Roskomsvo،a ایجاد شد. بانزایف می‌گوید حتی در آن زمان، «روشن بود که همه چیز به سمت سانسور شدیدتر پیش می‌رفت.

مقامات روسی سال‌هاست که سعی کرده‌اند ابزارهایی مانند VPN و سرورهای پرا،ی ناشناس را کنترل کنند، از جمله توسط معرفی قانونی که این ابزارها را در سال 2017 تنظیم می کند. با این حال، از زمان حمله روسیه به اوکراین، ،لین تلاش های خود را برای کنترل اطلاعات افزایش داده است.

تنها چند روز پس از حرکت نیروهای روسی به سمت کیف، پایتخت اوکراین، ولادیمیر پوتین قانونی را امضا کرد که انتشار اطلاعات “جعلی” درباره جنگ را جرم انگاری می کند و مجازات آن تا 15 سال زندان است. ا،ر رسانه‌های خبری مستقل در حال حاضر مسدود شده‌اند و سردبیران و رو،مه‌نگاران در زندان به سر می‌برند و روس‌ها را با تبلیغات ،تی مواجه می‌کنند.

است،سلاو ش،وف، یکی از بنیانگذاران Roskomsvo،a و بنیانگذار سازمان توسعه فناوری Privacy Accelerator، می گوید که این امر VPN و سایر ابزارهای دور زدن سانسور را بیش از پیش مهم کرده است. او می‌گوید: «اگر کاربران اینترنت در روسیه دریافت اطلاعاتی غیر از اطلاعات ،تی را متوقف کنند، ما هیچ امیدی به هیچ فرآیندی نخواهیم داشت که منجر به تغییر رژیم فعلی شود.»

،لین البته از سرکوب خود دست نمی کشد. در سپتامبر 2022، Roskom،zor، نهاد اصلی ،تی مسئول سانسور اینترنت، اعلام کرد شش سرویس محبوب VPN از جمله ExpressVPN و NordVPN را مسدود می کند. این در مارس 2023 توسط اطلاعیه ها که VPN هایی که از ارائه داده به آژانس های اطلاعاتی داخلی خودداری می کنند در روسیه و همچنین مسدود خواهند شد پیشنهادات برای محدود ، ابزارهای ناشناس سازی مانند شماره تلفن های مجازی. اپلیکیشن پیام رسان تلگرام که دید یک افزایش شدید محبوبیت در روسیه پس از تهاجم، بوده است ارائه شماره تلفن مجازی از دسامبر 2022.


منبع: https://www.wired.com/story/amnezia-vpn-russia-censor،p/